Két évvel ezelőtt Karsai Dániel 44 évesen fizikailag és mentálisan is csúcson volt saját bevallása szerint, majd súlyos, gyógyíthatatlan ALS-betegséggel diagnosztizálták, ami mára már előrehaladott állapotban van nála. Járni ma már egyáltalán nem tud, felállni is csak segítséggel. A jelenleg 46 éves alkotmányjogász azért küzd, hogy méltósággal fejezhesse be az életét.
A Momentum Karsai Dániel testvérével közösen december közepén népszavazást kezdeményezett az aktív eutanáziáról.
A kérdés úgy hangozna, hogy „Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés úgy módosítsa a Büntető Törvénykönyv öngyilkosságban közreműködést bűncselekménnyé nyilvánító szabályát, hogy az ne vonatkozzon azokra akik halálos betegségben szenvednek és állapotukban nem várható javulás?”.
A döntés kihirdetés előtt előtt a Momentum demonstrációt tartott annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljon a bizottságra.
„Mi azt szeretnénk, hogy népszavazás legyen ebben a kérdésben és bízunk benne, hogy egyszer végre a Nemzeti Választási Bizottság egy pozitív döntést hoz egy valóban meghatározó társadalmi kérdésben”
– nyilatkozta Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezető-helyettese az ATV Híradó stábjának a bizottság döntésének kihirdetése előtt.
A Nemzeti Választási Bizottság csütörtöki döntésére Karsai Dániel nem tudott eljönni, mivel az alapbetegségén túl egészségégügyi nehézségei adódtak, ugyanis egy kisebb beavatkozást végeztek rajta.
Közel egy órás jogi vita alakult ki a bizottságban arról, hogy átengedjék-e a két kérdést.
„Megállapítom, hogy a bizottság 8 igen és 4 nem. A kérdés hitelesítését megtagadta”
– hangzott el a bizottság ülésén, így tehát elutasították az eutanázia ügyében kezdeményezett népszavazási kérdéseket.
Karsai Dániel testvére az ATV Híradójának azt nyilatkozta, hogy vizsgálják a további jogi lehetőségeket.
„Nagyon ambivalens érzések vannak bennem, mert nagyon kulturált vita folyt a bizottsági tagok között. Sajnálom, hogy 8-4 arányban nem hagyták jóvá, hogy a kérdésekről népszavazást lehessen kiírni. A következő lépés az lesz, hogy a jogászaink megkapják a választ az NVI-től és majd eldöntik, hogyan tovább” – tette hozzá.
A Momentum kiemelte, hogy a NVB döntése ellen 15 napon belül lehet a Kúriához felülvizsgálati kérelmet benyújtani. A Kúria ezután 90 napon belül dönt arról, hogy a választási bizottság határozatát helybenhagyja vagy megváltoztatja. Karsai Dániel a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságon is pert indított. Ott döntés idén év elején várható.