Az Európai Tanács rendkívüli ülése február 1-jén 10 órakor kezdődik, és a “legsürgetőbb kérdésekről” tárgyalnak.
Mint többször beszámoltunk róla, Ukrajna 50 milliárdos uniós támogatása lesz a legfontosabb napirend pont – az EU-s 7 éves büdzsé keretének a megelésével együtt – miután a decemberi EU-csúcson Orbán Viktor minisztetelnök egyedüliként a 27-ek közül “éjszakai műszakban” megvétózta.
Arról, hogy ma délelőtt az EU-csúcs előtt egy nappal mit nyilatkozott Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, itt írtunk.
26 vezető határozottan támogatta
Mindenekelőtt a többéves pénzügyi keretünk félidős felülvizsgálatáról szóló megállapodás lesz napirenden. “Legutóbb, a decemberi találkozónkon 26 vezető határozottan támogatta a kiegyensúlyozott tárgyalási keretet, amely világosan figyelembe vette a fő prioritásokat – Ukrajna támogatását, a migráció kezelését és annak külső dimenzióját, a Nyugat-Balkán támogatását és a természeti katasztrófákra adott válaszunkat. Ez a tárgyalási keret a 27 tagú megállapodás véglegesítésének terepeként szolgál” – írja a levelében az Európai Tanács elnöke.
A megállapodás megkötése létfontosságú
“A megállapodás megkötése létfontosságú a hitelességünk szempontjából – és nem utolsósorban az Ukrajnának nyújtott állhatatos támogatás iránti elkötelezettségünk szempontjából. Egyértelműen ránk hárul a feladat, hogy megoldást találjunk és teljesítsünk”
– írja az EU-csúcs előtt egy nappal Charles Michel a uniós kormányfőknek.
Tekintettel a körülményekre, megragadjuk az alkalmat, hogy továbbra is sürgősen foglalkozzunk Ukrajnának nyújtott katonai segítségünk minden vonatkozásával. Ez magában foglalja a lőszer szállítását az Európai Tanács 2023. márciusi következtetéseivel összhangban, valamint a vonatkozó uniós eszközök kiigazítását a segélynyújtás gyorsabb elérése érdekében, miközben kiegészíti a kétoldalú erőfeszítéseket. Ahhoz, hogy ezt elérjük, folytatnunk kell adományainkat, módosítanunk kell a megrendeléseket és újakat kell leadnunk – ami egyben fellendíti európai védelmi iparunkat is.
A túszokat szabadon kell engedni
A közel-keleti drámai események megkövetelik, hogy maximálisan összpontosítsunk erre is – írja Michel a napirend további pontjáról, kiemelve:
a Hamász által fogva tartott összes túszt minden előfeltétel nélkül szabadon kell engedni.
Beszélgetésünket számos kulcsfontosságú kérdés köré kell szervezni. Az aggasztó regionális fejlemények fényében foglalkoznunk kell a biztonsági kérdésekkel, továbbra is bátorítanunk kell a visszafogottságot, és meg kell vitatni a további regionális eszkalációt megakadályozó intézkedéseket, különösen a Vörös-tengeren.
“Ezenkívül sürgősen hozzá kell járulnunk a pusztító gázai humanitárius helyzet orvoslásához” – írja az ET elnöke.
“Végül meg kell beszélnünk, hogyan lehet feléleszteni a politikai folyamatot a kétállami megoldás érdekében – ez az egyetlen életképes lehetőség, amely mind az izraeliek, mind a palesztinok számára fenntartható békét és megerősített regionális biztonságot hozhat. Összességében erőfeszítéseinknek arra kell irányulniuk, hogy a nemzetközi jogot és a nemzetközi humanitárius jogot mindenki tiszteletben tartsa” – írja levelében Charles Michel.