„Sok-sok elemzést követően körülbelül negyven olyan mutatót találtunk, amelyek halmozottan fordulnak elő az ilyen egyénekben. Ettől, hogy ezt vizsgáljuk természetesen nem fogjuk megállítani a Covid-fertőzést, de megértjük, hogy kik azok, akik fogékonyabbak rá, kiknek kell jobban vigyázniuk”
– mondta Kovács L. Gábor, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára.
Hatvan beteg adatait vizsgálták és találtak olyan molekuláris elemeket, amelyek utalhatnak arra, hogy a beteg komoly tünetekre számíthat.
„Nyilvánvalóan a fertőzött betegek orvoshoz fordulnak, ha panaszuk van és ezekből a vizsgálatokból fogjuk összerakni azt az összképet, hogy vajon ezek az újabb és gyengébb, relatíve enyhe lefolyású fertőzést okozó variánsok esetén is fellép-e a poszt-Covid szindróma”
– ezt pedig már Jakab Ferenc virológus mondta az ATV Híradó stábjának.
Az már biztosnak tűnik, hogy a Covid fertőzések után sokan szenvednek a betegség utóhatásaitól. Ezek számos orvosi területet érintenek, lehetnek neurológiai, légúti, de akár reumatológiai problémák is.
„Több kutatócsoport is szerte a világban vizsgálja magát a poszt-Covidot és annak a kezelését. Kijelenthetjük, hogy adekvát, tehát teljesen úgymond gyógyhatású kezelés nincs. Poszt-Covid ambulanciák alapultak, de ezek ugye a tünetek kezelésére koncentrálnak szakterületek szerint” – hangsúlyozta Tibold Antal, a Pécsi Tudományegyetem oltópontjának igazgatója.
A szakemberek egyébként azt mondják, hogy az oltások a Covid-fertőzés tüneteit, és az utólag jelentkező poszt-Covid szindróma tüneteit is csökkentik.