Tavaly év végén 50 munkavállalótól, köztük több évtizede a gyárban dolgozó magyar munkásoktól is megvált a Continental autóipari cég makói üzeme, miután a német gumigyárba 200 indonéz vendégmunkás érkezett. 26 év után a cég elbocsátotta a szakszervezeti szövetség elnökét is, mert kiállt a dolgozókért. Lázár Jánost a történteket felháborították.
,,Egészen példátlanul megalázó, megszégyenítő és az embereket kizsákmányoló módon foglalkoztatnak munkavállalókat Makó városában. Ez mégsem normális dolog, hogy egy világvállalat idejön Magyarországra és azt, hiszi, hogy itt bármit megtehet a dolgozóival, kíváncsi vagyok, hogy a Continental tesz-e ilyet vagy bárhol máshol az ottan dolgozókkal, nyilván nem”
– fogalmazott Lázár. A miniszter azt ígérte, mindent megtesz majd azért, hogy a cég ne kapjon több kormányzati támogatást. A térség dolgozóinak azt üzente, hamarosan egy kínai csomagolóipari vállalat érkezik Makóra, ami jobb feltételeket kínál majd a munkavállalóknak. A Momentum felháborítónak nevezte Lázár János kijelentését, hiszen szerintük a kormány tette lehetővé, hogy a magyar munkaerőt vendégmunkásokra cseréljék.
,,És utána panaszkodik a kormány egyik legfontosabb embere, hogy elbocsájtják a magyar munkavállalókat, miközben ez az ő felelősségük. És azt lebegteti be, hogy majd jön egy kínai cég, és akkor majd mennyivel jobb lesz, miközben pontosan tudjuk azt, hogy Kína és a kínai cégek pont arról híresek, hogy annyira védenék a munkavállalóikat” – így fogalmazott Híradónknak Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezető-helyettese. Dobrev Klára szigorítaná a gyárak munkaerő-felvételi és -elbocsátási szabályzatát.
,,Azért jutottunk ide, mert az elmúlt 13 évben az Orbán kormány, így mint a szemellenzős ló ráállt az olcsó kiszolgáltatott munkaerő gazdaságpolitikájára, sokat beszéltünk erről. Ez egy teljes tévút, és ahelyett, hogy ezen korrigálna, még be is hozza az akkumulátorgyárakkal azokat a beruházókat, akik még olcsóbb munkaerővel akarnak majd termelni, még több vendégmunkást behozva az országba” – ezt már Dobrav Klára, a DK árnyék-miniszterelnöke mondta.
A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke azt mondta: a jelenlegi szabályok lehetővé teszik az ilyen típusú elbocsájtásokat, de attól nem kell tartani, hogy a vendégmunkások kiszorítják a magyar munkaerőt. ,,Egy országba a teljes kontinges, ami behozható Magyarországra az körülbelül hatvanezer ember per év. 25 százaléknál több nem jöhet be egy országból, tehát olyan, hogy egy kultúra elárasztaná a magyar társadalmat arra sem kerülhet sor, meg arra sem kerülhet sor, hogy leszorítsák a béreket”
– magyarázta Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke. Bérleszorításról az átlagkereset 20 százalékos csökkenésekor beszélhetünk. Ha ennyivel kevesebb pénzért dolgoztatnák a vendégmunkásokat, akkor a magyar hatóság megtagadhatná a vendégmunkások behozatalát. – tette hozzá a szakszervezeti elnök.