Itthon

Parragh a főközgazdász kirohanásáról: ezek nem érvek, csak indulatok

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Folytatódik az adok-kapok Parragh László és az MNB között. Az MKIK elnöke az ATV Egyenes Beszéd című műsorában fejtette ki, mit gondol az MNB főközgazdászának legutóbbi nyilatkozatáról.

Hirdetés

Az MNB főközgazdásza, Kuti Zsolt a napokban írt egy cikket, amiben nekiment Parragh Lászlónak. A cikkben Kuti „valótlanságokra épülő”, „legfeljebb hangulatkeltésre jó” állítások veszélyeiről ír, amire szerinte „jó példa Parragh László”, akinek a monetáris politikáról és jegybankról szóló szavai „a tényektől és a valóságtól távol álló” kijelentések, amik leginkább csak a közvélemény megtévesztésére alkalmasak.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke most az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta, hogy ezekből a megnyilvánulásokból kiderül, hogy nem számokról és érvekről van szó, hanem indulatokról, ami véleménye szerint nem helyes a közgazdaságtanban.

Parragh kifejtette, hogy az inflációs folyamatok nagyon gyorsan változtak az elmúlt időszakban, tavaly januárban az infláció 26 százalék fölött volt, idén januárra pedig 4 százalék körülire várják ezt. “Brutálisan gyors csökkenés” egy év alatt, mondta, hozzátéve, hogy ma Magyarországon alacsonyabb az infláció, mint Ausztriában, Csehországban, Romániában vagy Lengyelországban – miközben mindenhol lényegesen alacsonyabb az alapkamat, ami “totális ellentmondás”. 

“Nálunk ma túlfizetjük a piacot”, míg a magyar vállalkozások drágán jutnak forráshoz. Aki pedig külföldről jön befektetni, és onnan hoz forrást,  azzal a kamatszinttel és árfolyammal, az Magyarországon sokkal olcsóbban tud befektetni, gyorsabban megtérül a vállalkozása is. 

“Én a gazdaság nevében beszélek akkor, amikor azt mondom, hogy minél alacsonyabb kamat a jegybanki alapkamatban és minél alacsonyabb kamat aztán majd a bankpiacon, az egy erőteljes gazdaságélénkülést hozna magával. Ez közgazdaságtan” 

– magyarázta.

Az európai minimálbérrel kapcsolatban Parragh elmondta, hogy minden kalkulációnak az az alapja, hogy az egyenlet, ami alapján számolnak, az a valósághoz közel álljon. De mivel az egyenletnek az egyes elemeit nem ismerjük, sem pedig a részletes szabályokat, addig nem érdemes különböző számításokat végezni, ő például nem venne lakást vagy autót erre a növekedésre. Úgy véli, hosszú vitákat fog szülni ez a téma.

Arról, hogy kötelező kamarai díjat eltörölné a Jobbik, azt mondta, hogy “egyéni haszonszerzés céljából” indult a kezdeményezés, és nem hiszi, hogy népszavazásként megállná a helyét. Szomorúnak tartja, hogyha egy párt úgy gondolja, hogy “akkor leszünk sikeresek Európában és a világban, hogyha a gazdaságot egyáltalán nem akarjuk megszervezni”. Gazdaságszervezés nélkül Parragh szerint nem lehet sikert elérni. Azt azért hozzátette, hogy azon lehetne vitatkozni, jó rendszer-e a kamara, így kell-e azt felépíteni.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek