Mint megírtuk, az Ingatlan.com adatai alapján a magyarországi átlag ingatlan-négyzetméterár 670 ezer forint. Az „átlagos” ingatlan 83 négyzetméteres, és 54 millió forintot ér. De vajon hogyan juthatunk lakáshoz hitelből?
A közösségi médiában is kiemelt téma az ingatlanvásárlás, a felhasználók sok esetben egymástól próbálnak információhoz jutni, például a hitelezéssel kapcsolatban. „Mekkora önerővel „illik” mostanában számolni ház vásárlása esetén?”, teszi fel a kérdést a Redditen valaki, hozzátéve, hogy ő maga úgy véli, kisebb városokban az ingatlan 25-30 százaléka, megyei jogú városokban 20 százaléka az elvárt önerő.
A válaszok meglehetősen széles skálán mozognak.
Van, aki úgy tudja, megyei jogú városokban lakás esetén 20 százalék a minimális önerő, mások 30-40 százalékról írnak. Megint más azt írja, „több hiteltanácsadó is azt mondta, hogy a 20 százalék teljesen sima, sőt bevett szokás Budapesten és most már a 10-15 százaléknyi önerőt is nézegetik”.
„Jó, hogyha van minimum 30 százalékos, a bankok általában 20-at kérnek, de általában az értékbecslők maximum 90-95 százalékra szokták becsülni az ingatlan értékét”, figyelmeztet egy újabb hozzászóló.
Mit mond a szakértő?
A Bankmonitor a fentieknél pontosabb és megbízhatóbb információkkal szolgál. Ha onnan közelítünk, hogy „Mennyi hitelt kaphatok az adott ingatlanra?”, azt írják: a felvehető lakáshitel szempontjából fontos a fedezetül szolgáló ingatlan becsült forgalmi értéke, ugyanis a hitelösszeg nem haladhatja meg ennek 80 százalékát. Azonban ez is csak a jogszabályi plafon, amitől a bankok elérhetnek. Budapesten és a nagyobb városokban ez az arány magasabb, míg a kisebb településeken, falvakban, ahol a kevés tranzakció miatt nehezen becsülhető meg pontosan egy ingatlan értéke, alacsonyabb.
Az elvárt önerő
Általánosan elmondható, hogy egy lakáshitel esetében 20 százalék az elvárt minimális önerő nagysága, vagyis egy 20 millió forintos ingatlan megvásárlásához legalább 4 millió forint saját forrás bevonása szükséges.
Kaphatunk-e hitelt önerő nélkül?
Mint írják, ez is megoldható, ám ebben az esetben egy másik ingatlan bevonására van szükség pótfedezetként. A hitelösszeg ebben az esetben a fedezetként bevont ingatlanok becsült forgalmi értékének legfeljebb 80 százaléka lehet, de a bankok ettől lefelé eltérhetnek és el is térnek.
CSOK felhasználása önerőként
Egy kisebb értékű ingatlan megvásárlása esetén az önerőt pont fedezheti a gyerekek után igénybe vehető CSOK összege. Ezt meglévő gyermekek esetén minden bank elfogadja önerőként, ám vállalt gyermeknél már ez nem egyértelmű.
Fedezet
Fedezetként csak Magyarország területén lévő, magánszemély tulajdonában levő per-, teher- és igénymentes, önállóan forgalomképes ingatlan szolgálhat, melynek műszaki állapota végleges és tulajdonviszonyai rendezettek. Nagyon fontos, hogy a hitel mögé felajánlott ingatlannak lakhatásra alkalmasnak kell lennie, írja a Bankmonitor.