Sóskút polgármestere az Egyenes Beszédben nyilatkozott arról, nem aggódik amiatt az akkumulátor-újrahasznosító miatt, ami a tervek szerint februártól áll üzembe a település szélén. A szlovén Andrada cég üzeme eredetileg Alsózsolcán létesült volna, de a lakosság és az önkormányzat tiltakozása miatt új helyszín után nézett a cég.
Érd polgármestere Híradónknak azt mondta, minden ilyen jellegű beruházásra a város közelében nemet mondanak. Csőzik László úgy fogalmazott: nem tudja, miért ide jönnek, a kertvárosi övezetbe, és hogy egy szlovén cég mit keres Magyarországon.
„Azért itt nem arról van szó, hogy Kína exportálja ide az egyik gyártási technológiáját” – jegyezte meg.
Erre Híradónk részben választ talált. A Sóskúton beruházó szlovén cég egyik vezetőjével interjút közölt a Vecer nevű szlovén lap. Ebben a cégvezető, Peter Tibaut arról beszél, hogy Szlovéniában akarták létrehozni az üzemet, de az engedélyezési eljárás túl lassúnak bizonyult. Majd megemlíti, hogy Magyarország 2027-re a világ második legnagyobb akkumulátorgyártója lesz Kína után.
Végül a cégvezető hozzáteszi, „azt a tudást, amelyet a magyarországi gyár létrehozásával szereznek, máshol is felhasználják majd”.
Más szavakkal, a sóskúti üzemet és technológiát egyfajta próbaüzemként fogja fel a szlovén cég.
„Élek a gyanúperrel, hogy ez egy alsózsolcai dominó a kormány szemében, és egyszerűen el akarják kerülni azt, hogy az ellenzéki önkormányzatok, különböző civil szervezetek megtorpedózzák ezeket az akkumulátorüzemeket” – vélekedett Csőzik László.
Tárnok polgármestere szerint a kormány a nem együttműködő önkormányzatokon sokszor bosszút áll, Sóskút is ettől tarthat. De Tárnoknak más oka is van a tiltakozásra.
„Ezek az ipari parkok gyakorlatilag az összes szennyezést, az összes problémát a tárnoki lakosokra zúdítják, az ipari bevétel pedig mindenkinek másé lesz, így persze a tárnoki lakosok mindig ágálnak ez ellen, próbálunk küzdeni is ellene” – nyilatkozta Lukács László.
A széljárás, illetve a Benta-patak folyása miatt Tárnok lakossága ugyanis jobban ki van téve egy esetleges környezetszennyezésnek.
A sóskúti környezetvédő civilek egyik vezetője azt mondta Híradónknak, nem bíznak a hatóságokban, többször tapasztalták, hogy nem írnak elő megfelelő egészségügyi határértékeket a gyárak számára. Kormányi Zsolt szerint az ilyen jellegű üzemeket ipari övezetekbe kellene telepíteni, ez pedig, ahova most tervezi, egy gazdasági, kereskedelmi és szolgáltató övezet.
Sóskúton jövő kedden tartanak lakossági közmeghallgatást a szlovén cég részvételével.