Itthon

Készül bevetni csodafegyverét az MNB, brutális pofon várhat a forintra

ATV.hu
Hirdetés

A jegybank alelnöke egy szerdai eseményen még óvatosan fogalmazott, de azt elismerte, hogy a kamatcsökkentés reális célként lebeg a Monetáris Tanács előtt. 

Hirdetés

Megnyílt a tér a Magyar Nemzeti Bank előtt az újabb alapkamat-csökkentésre, ám az a veszély is fennáll, hogy újra növekszik majd az infláció, illetve a forint árfolyamára is negítav hatással lehet a lépés. Az is benne van jelenleg a pakliban, hogy a jegybank 100 bázisponttal csökkenti majd tovább az alapkamatot. Bukovszki András ugyanakkor úgy véli, hogy nem is annyira az alapkamat csökkentése, mint inkább a külső tényezők üthetik a héten amúgy is gyengélkedő magyar devizát.

Decemberben 5,5 százalék volt az infláció, a visszatekintő reálkamatok viszont 2006 óta nem látott szintre emelkedtek. Ez az elemzők szerint utat nyithat egy komolyabb alapkamat-vágásnak, azonban ennek komoly inflációs kockázatai vannak, illetve a forint árfolyamára is negatívan hathat – erről a Portfolio írt tegnap.

A jegybank alelnöke egy szerdai eseményen még óvatosan fogalmazott, de azt elismerte, hogy a kamatcsökkentés reális célként lebeg a Monetáris Tanács előtt. Emellett az elmúlt hónapokban az MNB kiemelten kezelte a visszatekintő reálkamatot, mely hosszú évek után szeptemberben lett először pozitív. 

Azóta pedig folyamatosan hízik, a 10,75 százalékos alapkamat és a decemberi infláció különbségeként már 5,25 százalékon áll, ennél magasabbra pedig 2006-ban volt példa utoljára. Szakértőkkel tekintettük át, milyen hatásai lehetnek a kamatvágásnak, illetve a forint árfolyamát hogyan érintené, írja cikkében a Pénzcentrum.

Virág Barnabás, a jegybank alelnöke a héten kimondottan pozitívan nyilatkozott arról, hogy a Monetáris Tanács hogyan áll az alapkamat csökkenéséhez. Mint elmondta, szerinte is jöhet az átmeneti gyorsítás, de azért nem olyan gyors tempóban.

„A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján ugyanannyi érv szól amellett, hogy a január végi kamatdöntő ülésen 75 bázisponttal vagy 100 bázisponttal csökkentsük a kamatokat. A 100 bázispontos csökkenés esetében azonban azt hiszem, mindezt túl korai lenne megítélni, mert ez az adatoktól függ”

– fogalmazott az MNB alelnöke. Az alábbi grafikonon megmutatjuk, hogy alakult a jegybanki alapkamat többek között az elmúlt hónapokban, mikor az infláció csökkenése már megengedte az alapkamat vágását.

„A kamatcsökkentés erősödése biztosan negatívan hatna a forintra, ezt látjuk az elmúlt napok árfolyammozgásából. Ugyanakkor drámai összeomlásra nem kell számítani, a jelenlegi 380 körüli szintről 385-390 környékére emelkedhet az euró jegyzése, ami nem biztos, hogy akkora probléma lenne a jegybank és a magyar gazdaságpolitika szempontjából”

– fogalmazott Beke Károly, a Portfolio vezető elemzője a Pénzcentrum kérdésére. Hozzátette azt is, hogy ő leginkább a 100 bázispontos csökkenést látja valószínűnek.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek