Mint arról beszámoltunk, von der Leyen a szexuális kisebbséget érintő jogokkal, az akadémiai szabadsággal és a menedékjoggal kapcsolatos aggályokkal indokolta azt, hogy nem folyósítják Magyarországnak a befagyasztott uniós támogatások fennmaradó részét.
Ezek a feltételek azonban Schiffer András szerint nem tartoznak azon követelmények közé, amelyek alapján szankciókat lehet kiszabni a tagállamok ellen. „A jogállamiság nemcsak egy nemzetállamra, mint Magyarország vonatkozik, hanem transznacionális intézményekre is, mint az Európai Unió. Amikor az EU a jogállamiságot vizsgálja, akkor saját magának is szigorúan a közösségi jognak alárendelten szabad csak eljárnia.”
Schiffer szerint a brüsszeli vita azt mutatta, hogy „az Európai Unió régen nem a közösségi jog talaján mozog, hanem gyakorlatilag egy nyúlványa az Egyesült Államok atlantista érdekeinek.” Mint mondta: „az Európai Parlament szónokai között a globális progresszív hálózatok rezidenseit látjuk. Itt régen nem az Európai Unió jövője, európai érdeke, régen nem a közösségi jog számít.”
A volt országgyűlési képviselő úgy véli, hogy a forrásmegvonás is csupán eszköz, amelyet nem akkor kezdtek el alkalmazni Magyarország ellen, amikor ténylegesen felmerülhettek kifogások a jogállamisággal kapcsolatban, vagyis 2010 és 2013 között, hanem jóval később, amikor ennek politikai érdekei lettek.
„Amennyiben ez egy alkufolyamat, akkor itt nincs szó jogállamiságról, és hogyha az Európai Unión belül az európai intézményekben nem érvényesül a jogállamiság, akkor nem tudom, mit is kérnek számon bármelyik tagállamon” – mondta az interjúban Schiffer András, aki szerint „a lehető legrosszabb döntést hozták meg az Európai Unió jövője szempontjából, amikor egy részét felszabadították a forrásoknak, más részét pedig nem, mert ha teljesítette a feltételeket Magyarország, akkor nem 10 milliót, hanem a teljes befagyasztott forrásmennyiséget folyósítani kellett volna. Ha viszont úgy látják, hogy Magyarország még mindig nem teljesített mindent, akkor valóban miért utalták azt a 10 milliárd eurót?” – tette fel a kérdést Schiffer András, aki úgy véli, „az Európai Unió régen elszakadt a közösségi jogról a magyar ügyben, ami az Európai Unió szétveréséhez vezethet.”
„Amit ma Magyarországon el lehet játszani, azt holnap bármelyik másik országgal is Ma már Szlovákia van célkeresztben, hirtelen jogállamisági problémák vannak Szlovákiában. Valójában az Európai Uniót nem érdekli azt, hogy Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban milyen a jogállamiság állapota, hanem gyakorlatilag az atlantista erők pörölykalapácsaként működik.”
Schiffer András a héten zajló Világgazdasági Fórum kapcsán bírálta azt, hogy zárt ajtók mögött „a Big Farm, a Big Tech és a különböző globális konglomerátumok, a magántőkealapok ügynökei együtt tanácskoznak úgymond a világ jövőjéről a különböző független államok vezetőivel”.
Az ügyvéd elmondta, sajnálja azt, hogy a magyar köztársasági elnök elment Davosba. „De ha már elment, akkor Novák Katalinnak fel kellett volna lépnie annak érdekében, hogy a nemzetközi intézmények a bolygó jövőjét szolgálják, mert megengedhetetlen az, hogy Bill Gates vagy bárki más finanszírozzon nemzetközi intézményeket. A bolygó nem a milliárdosok játékszere.” – szögezte le Schiffer.