“A tárgyalások már egy olyan szakaszban járnak, ahol a felek között nagyon közel a végleges megállapodás”
– közölte az atv.hu kérdésére a Nagy Márton vezette minisztérium sajtóosztálya.
A reptér visszavásárlásával kapcsolatos tárgyalások a partnerek között továbbra is ütemezetten és jól haladnak – írták a kérdésükre válaszolva, hozzátéve: a Nemzetgazdasági Minisztérium a tranzakció további előrehaladásáról időben tájékoztatni fogja a nyilvánosságot.
A kérdéseinket azt követően küldtük el a tárcának, hogy a Budapest Airport visszavásárlásáról is beszélt Nagy Márton kedden az InfoRádióban. A hírek szerint ugyanis felgyorsultak a tárgyalások a Budapest Airport visszavásárlásáról. Tegnap a nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy ez a tartós gazdasági növekedés helyreállításnak az egyik eszköze, a tranzakcióról kijelentette: “közel van a leütése”, már csak technikai kérdések vannak hátra.
Felgyorsultak a tárgyalások, nem várnak tavaszig?
“A szerződéskötésre 2024 tavaszán kerülhet sor” – ezt még év első napjaiban válaszolta az atv.hu-nak a Nagy Márton vezette tárca a Budapest Airport többségi tulajdonának a visszavásárlásáról, hangsúlyozva: “a visszavásárlással kapcsolatos tárgyalások ütemezetten, az együttműködés jegyében és megfelelően haladnak a partnerek között“. Akkor azt is kiemelték a válaszukban: “a reptér kiemelkedő stratégiai eszköz, amelyet a Gyurcsány-kormány elherdált. A tranzakció gazdaságtörténeti jelentőségű, ugyanis a legnagyobb volumenű és legkomplexebb ügylet a rendszerváltás óta”.
Orbán decemberben: a visszavásárlás már “egy befejezett ügy”
A miniszterelnök a Budapest Airport megvásárlásáról azt mondta december 21-én a Kormányinfó nemzetközi sajtótájékoztatóján: „Ezt én egy befejezett ügynek gondolom dacára annak, hogy úgy beszélünk róla, mintha nyitott lenne. Ez egy befejezett ügy, csak a technikai részleteket kell lezárni”.
Katar is beszáll?
Korábban részletesen írtunk a Budapest Airport többségi tulajdonának visszavásárlási szándékáról. A magyar állam nyáron tett vételi ajánlatot az 51 százalékos tulajdonrész megvásárlására, és az akkori hírek szerint 2-3 milliárd eurós volt a vételár.
Orbán Viktor miniszterelnök májusban a Katari Gazdasági Fórumon azt nyilatkozta: érdeklődést tapasztal Katar felől a Budapest Airport irányába, és “örülnénk nekik”.
Azt is megírtuk már, hogy minden bizonnyal pénzügyi, vagy stratégiai befektetőként csatlakozik az üzlethez a Katari Befektetési Hatóság is, és lehetséges egy harmadik terminál is.