A gyár egyik dolgozója úgy fogalmazott, hogy a magyar munkavállalókat folyamatosan cserélik le a koreai gyárban. Helyükre most éppen Vietnámból érkeznek vendégmunkások. Hozzátette, közben egyre több jelentkezőt utasítanak el azt állítva, hogy nincs munkalehetőség.
„Igazából egy ismerősöm, megy, jön. Itt is próbálkozott, de azt mondták, hogy nincs felvétel, gondolom ez is amiatt, hogy jönnek a vietnámiak és újakat nem akarnak felvenni”
– mondta egy arcát és nevét nem felvállaló munkás.
A gyár egyik korábbi munkavállalója azt mondta, hogy takarítóként vették fel, szinte azonnal kezdhetett. Pár nap híján egy évet dolgozott a gyárban. „Tisztességesen, becsületesen végeztem a munkámat és egyik napról a másikra közölték velem, hogy köszönik szépen, ennyi volt a munka. SMS-ben, vagyis Messengeren kaptam [üzenetet] a közvetítőmtől, hogy fáradjak be és írjuk alá a munkaszerződés felbontást” – ezt már Pusoma Éva mondta az ATV Híradó kamerái előtt.
Az elbocsátott nő megkereste a gyár egyik koreai vezetőjét, hogy mi volt a baj a munkájával, aki azt mondta, semmi, de egy másik munkatárs csak annyit közölt, hogy kölcsönzött munkaerő volt és ennyi. A térségben élő parlamenti képviselő szerint tavaly kezdődött ez a folyamat.
„Az történt, hogy a magyar munkavállalók elkezdték betanítani a külföldi munkavállalókat és amikor ezzel végeztek január elején és visszatértek a leállásból, vagyis kezdődött az év, akkor közölték az emberekkel, hogy nincs munkájuk, véget ért, köszönik nekik szépen”
– fogalmazott Berki Sándor, a Párbeszéd-Zöldek Frakció országgyűlési képviselője, aki hozzátette, a külföldi munkavállalók semmivel sem kerülnek kevesebbe és nem dolgoznak jobban, mint a hazai munkások. Azoknak viszont, akik elveszítették a munkájukat, alig van lehetőségük elhelyezkedni. A képviselő szerint törvényi garancia kellene arra, hogy a magyar munkavállalók élvezzenek elsőbbséget a külföldi vendégmunkásokkal szemben.