Ma Budapesten, a Karmelitában találkozik Orbán Viktor miniszterelnök Robert Fico szlovák kormányfővel, aki év végén a két ünnep között a szlovák közszolgálati hírügynökségnek a V4-ekről azt nyilatkozta, a négy ország közös fellépése mindegyiküket segítheti abban, hogy érvényesítsék álláspontjukat az Unión belül. „Garantálom, hogy a V4-ek dinamikája egész máshogy fog kinézni”- mondta Fico.
A szlovák miniszterelnök – aki Morawiecki volt lengyel kormányfő választási veresége, “kiesése” után Orbán Viktor legfontosabb harcostársa lehet a nagy ügyekben az EU-csucsokon – a magyar miniszterelnök nagy visszhangot kiváltó brüsszeli vétója után is tett egy érdekes nyilatkozatot. Az emlékezetes decemberi EU-csúcs után – ahol Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megszavazásakor Orbán Viktor kiment kávézni – Fico az Ukrajnának szánt 50 milliárdos uniós segély kapcsán elárulta: Magyarország a 27-ek közös hitelfelvételét elutasítja ugyan, de a tudomása szerint a magyar kormány is kész lenne 350 millió eurót “adományozni” egy 17 milliárdos csomagba Ukrajnának.
S noha a decemberi uniós csúcson Orbán Viktor egyedül maradt a vétóval – Fico ebben nem követte -, de mint külügyminisztere karácsony előtt Budapesten, a Szijjártó Péterrel közös sajtótájékoztatón fogalmazott:
a szlovák és a magyar álláspont Ukrajna, vagy az uniós vétó ügyében is nagyon közel állnak egymáshoz, de azon tagállami kompetenciák tekintetében is, ahol az unió szűkíteni akar, vagy el akarja vonni a tagállami hatásköröket.
Ezek a kérdések lesznek napirenden
Ma a Karmelitában az Orbán-Fico csúcstalálkozón a miniszterelnökök az európai és világpolitika aktuális kérdéseiről is tárgyalmak, az Európai Tanács közelgő februári rendkívüli csúcstalálkozójáról, a visegrádi csoport (V4) működésének kilátásairól, valamint a migrációról és Ukrajnáról is a szlovák előzetes közlemény szerint. De a kétoldalú szlovák-magyar kapcsolatok, a kölcsönös külkereskedelem erősítése, a közlekedési infrastruktúra és a határokon átnyúló együttműködés is fontos témák lesznek a csúcstalálkozó napirendjén.
A munkalátogatása során Robert Fico találkozik Novák Katalin köztársasági elnökkel is.
Szijjártó: “Politikai akarat kérdése”
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán tett videónyilatkozatában előzetesen már ismertette a mai Orbán-Fico csúcstalálkozó tematikáját, ennek azt a címet adva: „Küszöbön a látogatás, minden csak akarat kérdése”.
A miniszter fő napirendi pontként a határ menti közlekedés újragondolását emelte ki, amivel a tervek szerint a határ két oldalán élőket segítenék. Így a több buszjárattal, ami átléphetné a határt, de jelenleg több olyan Szlovákia és Magyarország közötti vasútvonal is van, amelyen nincs vasútközlekedés.
„Itt a vonatközlekedés újraindításával teljesen új életminőséget lehetne teremteni” szerinte.
A megvalósulása csupán akarat kérdése
– mondta a miniszter.
De a csúcstalálkozón a Facebook -videóban elhangzottak szerint szóba került az is, ha a határ egyik oldalán rosszul van valaki, akkor a mentő nem a közelebbi, határon túli kórházba viszi, hanem a távolabbi intézménybe, ami rontja az esélyt a gyógyulásra és a túlélésre.
„Ha egy tűzoltóállomás vagy kórház egy kilométerre van, egy másik meg 30 kilométerre, akkor inkább az egy kilométerre lévőt használjuk”- fogalmazott Szijjártó Péter, aki szerint ez a kérdés biztosan szóba kerül a miniszterelnöki találkozón.
Előzmények
A miniszterelnök sajtófőnöke, Havasi Bertalan erősítette meg a múlt héten, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök a tervek szerint január 16-án Budapestre látogat, hogy Orbán Viktorral találkozzon.
Szijjártó Péter pedig előtte, december elején jelentette be a parlamenti gazdasági bizottsági meghallgatásán, hogy 2024 januárjában Fico Budapestre jön, de ő pontos napot nem mondott.
A szlovák külügyminiszter az Orbán-Fico csúcsról: szuverenitásvédelem és “vörös vonalak”
Junar Blanáj szlovák külügyminiszter viszont december 20-án, a Szijjártó Péterrel közös sajtótájékoztatón elárulta, hogy “dolgoznak a legmagasabb szintű látogatás előkészítésén”: Robert Fico szlovák miniszterelnök január 16-án jön Budapestre.
Blanáj a budapesti sajtótájékoztatón azt is hangsúlyozta:
a szlovák-magyar bilaterális kapcsolatok nagyon jók, pragmatikus alapokon nyugszanak, nincsenek “titkos ügyek”, a szlovák külpolitika is visszatér a szuverenitáshoz.
Szlovákia számára is elfogadhatatlan, hogy az unió migrációs téren kvótákat írjon elő és ha nem fogad be egy tagállam, akkor “fejpénzt” fizessen helyette – hangoztatta a szlovák külügyminiszter
Szlovákia sem szállít fegyvereket Ukrajnának, és a béketárgyalásokat, a fegyverszünetet szorgalmazzák – erősítette meg Blanáj. Emellett a szlovák kormány számára is “vörös vonal” az Európai Uniós szankciók esetében a nukleáris energia – derült ki a sajtótájékoztatón még karácsony előtt.