Itthon

Elképesztő dolgot tettek a magyar orvosok, most megtudtuk a részleteket

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
SzijjártóLázár Jánoskarácsony gergelyférfi
Hirdetés
Hirdetés

Egy májjal mentettek meg egy 12 kilós kisgyermeket és egy felnőttet a Semmelweis Egyetemen, ennek a részleteiről mesélt Dr. Benkő Tamás, a Semmelweis Egyetem Sebészeti és Transzplantációs Klinikájának docense az ATV Start című műsorában.

orvos
Hirdetés

Elhunyt donorszervet osztottak ketté, a kisebbik, baj májlebenyt egy kisgyermek kapta, a másikat pedig egy fiatal felnőttnek ültették be – mondta el a magyar sikerről Dr. Benkő Tamás, a Semmelweis Egyetem Sebészeti és Transzplantációs Klinikájának docense az ATV Start műsorában. Ez az eljárás egy új eljárás, itthon még nem volt erre példa.

Azt régóta tudják az orvosok, hogy a máj anatonómiailag egy olyan szerv, amit jobb és bal lebenyre lehet különíteni, de az, hogy ez sebésztechnológiailag úgy választható szét, hogy be is lehessen ültetni, ez már a modern transzplantációs sebészetnek a vívmánya, magyarázta a docens.

Donorszervből sosincs elég, májra is többen várnak, mint ahány szerv a rendelkezésre áll. Ezek a technikai lehetőségek, hogy egy májjal két ember életét is meg lehet már menteni, a várakozóknak hatalmas segítség és remény lehet.

A bal májlebeny annyira kicsi, hogy egy felnőttnek nem lenne elég, ezért azt tudják gyereknek adni, a jobb viszont majdnem a másiknak a kétszerese, amit már felnőttnek is lehet adni. A mostani, gyermeknek adott májlebeny majd együtt tud nőni a gyerekkel, hiszen a máj egy regenerációra képes szerv – tette hozzá Dr. Benkő Tamás

A mostani sikerhez kellett az is, hogy “a csillagok együtt álljanak”. Volt egy nagyon rossz állapotban lévő kisgyerek, volt egy alkalmas donorszerv, a csapat, az infrastrukturális háttér, valamint a technológia.

A beavatkozás december 2-án történt, de meg akarták várni, hogy hogyan gyógyulnak a betegek, és pár hetet emiatt várniuk kellett. Január 2-án már a második ilyen beavatkozásra került sor, ők még lábadoznak.

Mint elmondta, számára az lesz szakmailag a csúcs, ha olyan pici csecsemőket is tudnak ezzel a beavatkozással gyógyítani, akik csupán 5-6 kilósak.

Ez sosem lesz sűrűn végzett műtét, de a Semmelweis Egyetemen az a cél, hogy erre bármikor készen álljanak, ha szükség van rá – mondta el Dr. Benkő Tamás.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek