Itthon

Egyre rosszabb a helyzet, akadozik a kórházi ellátás Magyarországon

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Eltűntek a bérnővérek, akadozik a kórházi ellátás. Több intézmény csak kisebb kapacitással tud működni. A kórházak januártól már nem köthetnek szerződést munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégekkel. A bérnővéri rendszer ugyanakkor nem szűnt meg teljesen. A Demokratikus Koalíció szakpolitikusa szerint: a bérnővér-rendszer senkinek sem jó, de az az állapot is rossz, ami most van. Az ATV Híradó riportja.

Hirdetés

Egyre kevesebb a segítő kéz a kórházakban. A Szent Margit Kórház, a Komárom- Esztergom vármegyei Szent Borbálai kórház, csak néhány abból a 20-ból, amelyekről kiderült, hogy különböző osztályainak a részleges, vagy teljes leállását jelentik be.

„Január 31-ig kaptak menedéket ezek a nővérek, lehet, hogy február elsején újabb 20 vagy 25 osztályról tudunk majd” – a Demokratikus Koalíció szakpolitikusa szerint a bérnővér rendszer nem jó senkinek, de az az állapot sem jó, ami most van, ugyanis 20-30 százalékkal kevesebbet keresnének a szolgálati jogviszonnyal a bérnővérek. „Az Orbán kormánynak ez egy nagyon jó taktikája, hogy tönkretesz egy piacot, majd kivételeket enged, egy általa hozott szabályozásból, és aztán csodák csodájára 1 év múlva, 2 év múlva kiderül, hogy ezt NER közeli vállalkozók viszik tovább” – tette hozzá Komáromi Zoltán. 

A Telex információja szerint az új státuszról szóló szerződést 4000 orvos és ápoló nem írta alá. 

Egy bérnővér korábban a pályaelhagyásról beszélt az RTL-nek. „Rákényszerítettek, hogy szolgálati jogviszonyba menjek, márpedig én nem fogok. Én is el fogok menni trafikba vagy akárhova is” – mondta.

Januártól maximum heti 12 órában lehet bérnővéri munkát vállalni, és akkor is külön engedély kell hozzá. A kórházak pedig már nem köthetnek szerződést munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégekkel.

A bérnővéri rendszer ugyanakkor nem szűnt meg teljesen.

„Az egészségügyi szolgáltató alkalmazza ezeket a munkavállalókat ez továbbra is megengedett, mert amikor engedélyeztetik ezt a foglalkoztatási formát mondjuk egy kórház számára abban az esetben azt nézik meg hogy ez a kapcsolódó szolgáltatás milyen felkészültségű emberek biztosít a kórházi ellátáshoz.

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet vezetője híradónknak elmondta, óriási igény van a szakápolókra. Elmondása szerint jelenleg 20-25 százalék hiányozhat a rendszerből .

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek