Optimistán tekintenek az emberek a jövőbe – akár így is össze lehetne foglalni a Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb kutatási eredményét: a fogyasztói bizalmi index ugyanis kétéves csúcsra emelkedett. A vezérigazgató-helyettes az ATV Híradónak azt mondta: a lakosság a személyes pénzügyi, illetve az általános nemzetgazdasági helyzetet is jobbnak látja, mint korábban. Amiben nyilvánvalóan az európai uniós pénzek beérkezése az egyik fontos szempont, illetve az, hogy az infláció csökkenő pályán van, a kamatok csökkentek, a forint árfolyama pedig viszonylag kedvezően alakult.
A Portfolio elemzője emlékeztetett: 2023 elején még könnyen megtörténhetett, hogy az élelmiszerek ára egy hét alatt is drasztikusan megemelkedett. Hornyák József szerint azonban mostanra az infláció alakulása stabilabbnak mondható.
„Olyan drasztikus áremelések nincsenek, mit korábban. A másik kedvező fejlemény pedig az, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős mértékben emelkedett, ez most már a lakosság szempontjából is alapvetően egy kedvező folyamat.”
A minimálbér 15, illetve a garantált bérminimum 10 százalékos emelkedése pedig meghatározza a szélesebben vett bértárgyalások alakulás, tette hozzá.
„Az ország el van adósodva, a költségvetés kilukadt” – ezt már a DK szakpolitikusa mondta: Dávid Ferenc szerint kérdés, hogy a bizalom kitart-e akár az idei első negyedév végéig. Az előjelek szerinte nem jók, ráadásul a prognózisok között is jelentős eltérések mutatkoznak.
„A két minisztérium és a MNB nem egy kottából énekel. Miután az elmúlt évek azt igazolják, hogy a leírt számok sorozatban nem valósulnak meg, azt gondolom, hogy joggal van szkepszis elsősorban a vállalkozásoknál, igazából teljes a bizonytalanság 2024-el kapcsolatban.”