Itthon

Lesújtó számokat közölt a Nyugdíjas parlament elnöke

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

December 31-ére kellett volna elkészülnie a nemzetközi szakértők által készített, a nyugdíjrendszer reformjáról szóló fenntarthatósági jelentésnek, de a Népszava szerint a kormány ezt még nem adta ki. Novemberben Gulyás Gergely azt mondta a magyar nyugdíjrendszer hosszútávon fenntartható, így ahhoz tíz évig biztosan nem kell hozzányúlni. A Híradónknak nyilatkozó szakértők másképp látják.

Hirdetés

Hat százalékos nyugdíjemeléssel kezdődik az év, a nyugdíjreform azonban kérdéses.

A nyugdíjrendszer átalakítását a kormány vállalata feladatként, azért, hogy a többi uniós tagországhoz hasonlóan hozzáférhessen a helyreállítási alaphoz. A kötelezettség értelmében a kormánynak jogszabályt kell alkotnia, és törvényt kell módosítania 2025 március 31-ig.

Ehhez az államnak először egy független, nemzetközi szakértői jelentést kellett volna letenni az asztalra, december 31-ig. A Népszava szerint a kabinet ezt nem tette meg.

Novemberben Varga Mihály azt ígérte, a nemzetközi szakértői elemzést hamarosan nyilvánosságra hozzák, a javaslatokat pedig társadalmi vitára bocsátják az év elején.

Egy nappal később Gulyás Gergely is beszélt a nyugdíjrendszerről.

„A magyar az hosszútávon fenntartható, a következő 10 évben biztos, hogy semmilyen módosításra nincs szükség, de ezeket a papírokat ilyenkor gyártani kell, majd amikor legyártottuk, akkor kiküldjük és ilyenkor Brüsszelben is boldogok és ha pénzt kapunk, mi is azok leszünk, egyébként semmi értelme.”

Másképp látja a Híradónknak nyilatkozó szakértő, aki szerint a kormány semmi jelét nem mutatja annak, hogy érdemi munkába kezdett volna e téren. 

Simonovits András nyugdíjszakértő szerint úgy tűnik, „egy olyan komoly válság kell a nyugdíjreformhoz, mint amilyen a 2008-2009-es hitelválság volt, és akkor talán csinálnak valamit.”

Méltányosság és észszerűség: Simonovts András szerint ezek mentén kellene felállítani az új nyugdíjrendszert: meg kellene oldani a növekvő egyenlőtlenséget, rendezni kellene a nyugdíjalapot, és a szolgálati éveket.

A Nyugdíjas Parlament elnöke úgy látja, mindemellett ahhoz, hogy a nyugdíjrendszer fenntartható legyen, növelni kell az ország verseny-, és teljesítőképességét, valamint az állam működésének hatékonyságát is. 

„Az EU átlagának megfelelően a GDP 12-13 százalékát a nyugdíjra kell fordítani. Ez az EU-ban 13,7 százalék, nálunk csak 7,5.”

Karácsony Mihály hozzátette: készen állnak a társadalmi egyeztetésre a nyugdíjrendszer reformjáról. Azt a Pénzügyminisztérium nem árulta el, hogy mikor hozza nyilvánosságra a nemzetközi szakértői jelentést.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek