„December 31-ig biztosan a jelenlegi árak maradnak és utána megnézzük, hogy ezeken lehet-e változtatni.”
A jelenlegi rezsiszabályozás lehetséges módosításáról Gulyás Gergely egy október végi Kormányinfón beszélt. Azóta hónapok teltek el, de úgy tűnik, a kormány még mindig nem döntött, pedig év végéig már csak néhány nap maradt hátra. A miniszterelnökséget vezető miniszter akkor arról is beszélt: a cél az, hogy a lakossági piaci gáz ára valamivel alacsonyabb legyen a beszerzési árhoz képest.
„A nem piaci résznél, tehát az alacsonyabb árnál alapvetően nincs nagy mozgástere a kormányzatnak, ott továbbra is az a helyzet, hogy az az ár még mindig alacsonyabb, mint a piaci ár. És ez azt jelenti, hogy bele kell nyúlni a zsebbe és támogatásokat kell nyújtani az MVM csoportnak ahhoz, hogy ezt továbbra is meg lehessen oldani” – magyarázta Híradónknak Holoda Attila.
Vagyis, a szakértő szerint a rezsicsökkentett sávban vásárolt gáz – évi 1700 köbméter – és az áram – évente 2400 kilowattóra – továbbra is nagyon olcsó.
Az átlag feletti fogyasztás költségei viszont a rezsicsökkentés átalakítása óta jelentősen megváltoztak.
„A nagykereskedelmi ár a gáz esetében korábban 300 euró/megawatt óra volt, jelenleg csak 37 euró. Ami azt jelenti, hogy közel a tizedére csökkent az akkori piaci árhoz képest a mostani piaci ár.”
Holoda hozzátette: Magyarországon éves szinten körülbelül húsz százalékkal esett vissza a fogyasztás. A Demokratikus Koalíció rezsiügyi árnyékminisztere hangsúlyozta: az elmúlt hónapokban a nemzetközi piacokon a gáz és az olaj ára is jelentősen visszaesett. A kormánynak szerinte ezt kellene figyelembe venne.
Híradónk levélben kereste meg az energiaügyi minisztériumot. Azt kérdeztük, tervezik-e a jelenlegi rezsiszabályozás megváltoztatását. Válaszukban azt írták: a lakossági energiaár január elsejétől sem változik és a kormány nem változtat a rezsicsökkentett árakon. Hozzátették: a rezsicsökkentés 2024-ben is elérhető marad minden magyar család számára.