A rendszerváltás óta a legnagyobb magyar hadgyakorlat zajlott néhány héttel ezelőtt a NATO égisze alatt. Ennek során megnézték, hogy lehet átcsoportosítani a NATO és a Magyar Honvédség erőit civil támogatáson, például a főispánok hogy képesek ehhez megfelelő támogatást nyújtani – magyarázta Böröndi Gábor vezérkari főnök az ATV Start műsorában. Olyan szolgáltatásokat is igénybe vettek ezen a gyakorlaton, amit eddig nem, például infrastruktúrát, illetve 6000 katonát és több mint 500 technikai eszközt mozgatott meg.
Az orosz-ukrán háborúból többek között azt a következtetést vonták le, mennyire fontosak a drónok, illetve a tüzérség. Éppen emiatt több “olcsó” drónnal is bővült a honvédség, hogy a katonák megtanulják azokat használni. “Átláthatóvá tette a hadszínteret” a drónok megjelenése, fogalmazott Böröndi.
“A nagymacskák beérkeztek, a tigrisek itt vannak” – kommentálta azt Böröndi, hogy Európa legmodernebb harckocsijait, a Leopard2A7+-okat vásárolta meg a Magyar Honvédség. Ezeknek a harckocsiknak a páncélvédettségüket emelte ki, illetve azt, hogy automata fegyvereket szereltek fel rájuk, de az is nagy előny, hogy a harckocsi 360 fokban lát maga körül – sorolta a vezérkari főnök.
Kiemelte, hogy az orosz-ukrán háború során azt látták, hogy a Leopard harckocsikból az ukránok élve szállnak ki, mi a T72-es (vagy afölötti) tankoknál egy rakétacsapás esetén már ez nem mondható el. Vagyis a Leopardok a kezelőszemélyzetet védik, és ez a legfontosabb, tette hozzá. Azt is elmondta Böröndi, hogy egy zászlóaljnyi, vagyis 44 darab érkezett ezekből a harckocsikból.
Azt is elmondta, hogy a szomszédos országban zajló harcok bebizonyították, hogy a légtérvédelem nélkül mind a szárazföldi csapatok, mind a civil infrastruktúra védelme elképzelhetetlen. Emiatt szereztek be például radarokat is.
Elkezdték az izraeli Vaskupola felépítését Magyarország felett, mondta el. Erről kiderült, hogy a magyar rendszer nagyon hasonló lesz ahhoz, amit Izrael használ, a cél pedig az, hogy “Magyarország is egy hiteles, elrettentő erővel bíró légvédelemmel rendelkezzen”. Mindennek az elkészülése 2028-2030-ra várható – mondta el kérdésre a vezérkari főnök. A Magyar Honvédség harcképessége napról napra nő – jelentette ki Böröndi.