Bár gyakran lehet olvasni arról, hogy a telefon mennyire káros hatással van a gyerekekre, és sok szülő is a képernyő-mentes életre esküszik, egy tanulmány most bebizonyította, hogy az okostelefont használó tinédzserek számára még előnyös is lehet a készülék előtt töltött idő – azonban a mértékre oda kell figyelni.
A PLOS ONE folyóiratban jelent meg egy tanulmány, ami szerint
azoknál a kamaszoknál, akik naponta egy-két órát használhatták a telefonjukat, kisebb volt a kockázata a depressziónak, az öngyilkossági gondolatoknak, az alvászavaroknak, a stressznek és az alkoholfüggőségnek, mint azoknál, akik egyáltalán nem használtak telefont – írta a New York Post.
Azok azonban, akik négy óránál többet töltöttek az okostelefonjukkal, nagyobb arányban szenvedtek ezektől a mentális egészségügyi problémáktól és a kábítószerrel való visszaéléstől – számukra mindez akár 22%-kal nagyobb kockázatot jelentett, mint a mérsékelt készülékhasználók esetében.
2017 és 2020 között mintegy 50 000 koreai fiatal válaszolt két átfogó kérdőívre, amelyek közül az egyik fizikai és mentális egészségüket, a másik pedig okostelefon-használatukat mérte. A koreai Hanyang Egyetem kutatói az adatokat arra használták, hogy elemezzék az okostelefon-használat és az egészségi állapot közötti összefüggést, olyan tényezőkre korrigálva, mint az életkor, a nem és a társadalmi-gazdasági státusz.
Míg korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a túl sok képernyőidő negatív hatással lehet a felhasználó egészségére és jólétére, a kutatók most úgy találták, hogy tiniként vagy fiatal felnőttkorban kis mennyiségű telefonhasználat még jótékony hatással lehet.
Megállapították, hogy két óra vagy annál kevesebb, szociális célú okostelefon-használat segíthet a tizenéveseknek a magányosság és az elszigeteltség leküzdésében – ugyanakkor megjegyezték, hogy vannak esetek, amikor növekedhet a kétségbeesés.
Kiderült az is, hogy azok, akik napi két óránál kevesebbet foglalkoztak a közösségi médiával, 30%-kal kisebb valószínűséggel voltak stresszesek, 27%-kal kisebb valószínűséggel szenvedtek alvászavarban, 38%-kal kisebb valószínűséggel voltak depressziósak, 43%-kal kisebb valószínűséggel menekültek az öngyilkosságba és 47%-kal kisebb valószínűséggel menekültek az alkoholba. Ezen előnyök némelyike megmaradt a kissé megnövekedett használat mellett is.
Az egyáltalán nem telefonozó tinédzserek képest azok a tizenévesek is előnyösebb helyzetben vannak, akik kettő és négy óra között használták az eszközt. Ők 29%-kal kisebb valószínűséggel voltak stresszesek, 34%-kal kisebb volt esetükben a valószínűsége a depressziónak, 40%-kal kevesebben gondolkodtak öngyilkosságon, és 27%-kal kisebb volt a valószínűsége az alkoholfüggőségnek.
Azok viszont nagy bajban vannak, akik négy óránál többet telefonoznak, ugyanis ott egyértelműen kimutathatóak voltak a negatív hatások. A kutatók megállapították, hogy amikor a telefonhasználat eléri a napi négy és hat óra közötti, vagy annál több órát, akkor a tizenévesek nagyobb valószínűséggel szenvedhetnek rossz mentális egészségtől, stressztől, elhízástól, depressziótól és öngyilkossági gondolatoktól. Ez a megállapítás összhangban van a korábbi tanulmányokkal, amelyek szerint a túl sok képernyőidő káros lehet a mentális egészségre – írták a szerzők.
Azok a tizenévesek, akik nem tudják csírájában elfojtani a telefonhasználat iránti vágyat, felnőttkorban több problémával szembe találhatják magukat. A Statista által összeállított adatok szerint a készülékfüggőknél nagyobb valószínűséggel diagnosztizálnak például borderline személyiségzavart.