Itthon

Orbán Ukrajna EU-csatlakozásáról: “Nem babra megy a játék”, “Brüsszelben fejjel mennek a falnak”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

Ukrajna olyan messze van az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdéséről és a tagjelölti státusztól is, mint Makó Jeruzsálemtől - jelentette ki Orbán Viktor a parlamentben az Ukrajna-javaslat vitájában. Ukrajna EU-csatlakozása éles ellentétben áll Magyarország nemzeti érdekeivel - jelentette ki. A miniszterelnök a “kis Magyarország” kifejezést használva beszélt az ukrán nyelvtörvénymódosításról is, ami nem elégséges szerinte.

Hirdetés

Tekintettel arra, hogy holnap az EU-csúcson tárgyalnak Ukrajna EU-csatlakozásáról, így helyes, hogy megszólaljon a kormány. “Nem babra megy a játék, európai sorskérdésről van szó. De az EU-ban e tekintetben “fejjel megyünk a falnak”, ez felértékeli ezt a parlamenti vitát – mondta Orbán Viktor a parlamentben a Kocsis Máté nevével fémjelzett Ukrajna EU-csatlakozásáról szóló határozati javaslat vitájában, egy nappal a brüsszeli EU-csúcs előtt.

A miniszterelnök emlékeztetett, hogy Ukrajna tavaly négy hónap alatt tagjelölti státuszt kapott, holott 1973 óta mindig több mint három év telt el átlagosan a csatlakozási kérelem benyújtásától a tagjelölti státuszig mások esetében.

Ez egy leplezetlen részrehajlás Brüsszelben – mondta a miniszterelnök.

Ukrajna gyors felvétele az EU-ba beláthatatlan következményekkel járna, a gyorsított pályán való csatlakozási tárgyalásainak a megkezdése nem szolgálja Magyarország, de az Európai Unió érdekeit sem. Ezzel az EU a saját szabályait is megszegi. Ráadásul úgy adták meg a tagjelölti státuszt Ukrajnának, hogy a hét feltételből csak négy teljesült, tehát a tagjelölti státuszt sem kellett volna megkapnia – mondta.

Az ukrán nyelvtörvény módosítása kapcsán Orbán Viktor világossá tette: 2015-ben vették el a kárpátaljai magyaroktól a jogokat, sem az Ukrajnában, sem mi, a kis- Magyarországban élő magyarok nem jogszabálymódosítást akarunk, hanem hogy állítsák vissza a 2015-ös jogosítványokat.

“Mindennek rendelt ideje van. Ukrajna esetében ez még nem jött el”.  Ukrajna olyan messze van még az az EU-csatlakozási tárgyalások megkezdésétől, mint Makó Jeruzsálemtől 

– hangoztatta a miniszterelnök, hangsúlyozva: nem volt még példa arra, hogy háborúban álló országgal kezdődtek volna csatlakozási tárgyalások. Ráadásul az is kérdés, hogy az Oroszország által megszállt ukrán területek is az EU része lennének-e – vetette fel Orbán Viktor.

Brüsszel igent akar mondatni velünk valamire úgy, hogy nem tudjuk, az mit jelentene ránk nézve – jelentette ki a miniszterelnök, aki nem fogad el semmilyen nyomásgyakorlást.

“Abszurd, nevetséges, komolytalan”

Orbán Viktor a felszólalásában – ami a számokat illeti –  német gazdaságkutatókat idézett, akik kiszámolták, hogy hét év alatt 190 milliárd eurót, extra kiadást „nyelne el uniós támogatásként Ukrajna”. Az agrártámogatások terén 93 milliárd eurós költség jelentkezne például, míg Franciaország most 65 milliárd eurót kap. Ukrajna 10-szer annyit kapna az agrártámogatások révén, mint Magyarország – hangoztatta a miniszterelnök.

Ráadásul Orbán Viktor szerint nagyrészt amerikai haszonként jelentkezne az agrártámogatások ukrajnai megjelenése, mert az ottani földek jelentős része már amerikaiak tulajdonában van.

A számokat figyelembe véve “abszurd, nevetséges és komolytalan” lenne Ukrajna EU-csatlakozása – jelentette ki összegzésként a miniszterelnök a parlamenti vitában. 

Kocsis Máté megfogalmazta, mit képviseljen a kormány az EU-csúcson

Előtte Kocsis Máté előterjesztőként azt ukrajnai háború kapcsán azt mondta: elítélik az orosz agressziót, elismerik és támogatják Ukrajna területi szuverenitását.

Ugyanakkor egyetlen lépést sem szabad tenni szerinte, ami nem a békét mozdítja elő, hanem a konfliktust élezi. A magyar emberek nem akarnak háborút, az elvi kereteket erről lefektettük – emlékeztetett.

Aztán világossá tette: Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdésére vonatkozó bizottsági javaslat előkészítetlen. Másrészt, Ukrajna a hét feltételből csak négyet teljesített, azt is csak utólag. Kocsis Máté hangsúlyozta, Ukrajna háborúban áll, nem tudni pontosan, mekkora a területe. Ukrajna EU-csatlakozásával az Oroszország által megszállt területek is az EU része lenne? – vetette fel.

Kocsis Máté idézte azokat a nyilatkozatokat is, melyek szerint Ukrajna rendkívül korrupt, Washington is demarsot küldött emiatt Kijevnek a nyáron – emlékeztetett.

Súlytalan módosítás, kozmetikázás – mondta a Fidesz-frakcióvezető a most frissen módosított ukrán nyelvtörvényről.

Felelőtlenül, átgondolatlanul nem szabad beleugrani Magyarországnak ebbe a kalandba. Arra kérte a kormányt, hogy ezt képviselje az EU-intézményekben. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek