A parlament 135 igen, 40 nem és hat tartózkodás mellett elfogadta a Mi Hazánk kezdeményezésére „az igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében egyes választási tárgyú törvények” módosítását, amely már a jövő júniusi önkormányzati választásra is vonatkozik.
Visszatértek a 2014 előtt szabályozáshoz, így
a budapesti választók listán választhatják meg a Fővárosi Közgyűlés 32 tagját. Fővárosi listát az a jelölőszervezet állíthat, amely főpolgármester-jelöltet vagy a fővárosi kerületek közül legalább háromban polgármesterjelöltet állított.
A bejutási küszöb öt százalék függetlenül attól, hogy egy párt egyedül indul vagy más pártokkal közös listán méretteti meg magát. Az a szabály továbbra is hatályban marad, hogy az önkormányzati választáson nyertes jelöltek 2024. október 1-je után foglalhatják el mandátumukat.
A szavazásnál végül a Mi Hazánk képviselői tartózkodtak. A javaslatot a kormánypártok támogatásával fogadta el az Országgyűlés.
A jelenlegi fővárosi közgyűlési választási rendszerben a főpolgármester, a 23 kerületi polgármester és 9, kompenzációs listáról bejutó képviselő alkotja a közgyűlést.
A jelenlegi közvélemény-kutatásokon alapuló számítások szerint az eddigi szabályok mellett az ellenzék jövőre még növelhetné is a többségét a közgyűlésben, az új, listás rendszerben ez változna, írja a HVG.
Az új rendszerben a főpolgármesterrel együtt is csak 15 mandátuma lenne a „karácsonyistáknak”, ezzel elveszne a többségük a 33 fős testületben. Vagyis
bár kevesebb lenne a fideszes mandátum, mint most, de Karácsonynak se lenne többé meg a szűk többsége, csak a Kétfarkú Kutyapárt támogatásával, miközben bejutna a testületbe a Mi Hazánk is.
Az előzmények
Mint megírtuk, a fővárosi listás választási rendszert visszaállításáról először Fodor Gábor korábbi országgyűlési képviselő írt, majd a Mi Hazánk tett ezzel azonos javaslatot.
Miután a kormánytöbbség ma megszavazta a módosítást, hét hónappal a 2024-es önkormányzati választás előtt átírják a szabályokat.
Karácsony is megszólalt
,,Nem vagyok benne biztos, hogy a Mi hazánk maga jutott arra a következtetésre, hogy benyújtsa ezt a javaslatot” – így reagált a Főpolgármester a Mi Hazánk Mozgalom bejelentésére az ATV-ben.
,,Olyan professzionálisan van kodofikálva, amit ellenzéki pártok frakcióvezetői ritkán szoktak elkövetni én azt gondolom, hogy a Fidesz teszteli a közvéleményt. Az biztos, hogy az elmúlt 10 évben nem volt olyan választás, amikor a Fidesz az utolsó percbe ne nyúlt volna úgy a szabályokhoz ami a maga előnyének megfelelően manipulálja” – vélekedett Karácsony.
A változtatás lényege
A javaslattal alapvetően változhatna meg a fővárosi közgyűlés összetétele. Amikor a választási rendszerhez hozzányúlnak, akkor mindig nagyon egyszerű értelmezni: mi a Fidesz érdeke, csak ezt az egy kérdést kell feltenni – vélekedett a Political Capital választási szakértője, László Róbert, aki azt is kiemelte: a jelenlegi fővárosi választási rendszer 2014-óta van érvényben, akkor a Fidesz azért nyúlt hozzá a szabályozáshoz, hogy Tarlós Istvánnak a közgyűlésben többséget tudjon biztosítani.
A parlamenti folyamat
Azt, hogy a Fidesz támogatja-e a Mi Hazánk javaslatát, egészen november 30-ig nem derült ki, csak közvetve: Kocsis Máté kezdeményezte az aznapi parlamenti ülésnapot, másrészt a fideszes képviselők megszavazták a Mi Hazánk-javaslatok tárgysorozatba vételét, azaz, hogy a plenáris ülésen elkezdődhessen az általános vita.
Novák: “Tarlós István és Karácsony Gergely egyetértenek”
Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője november 30-án előterjesztőként a javaslat megszavazása mellett érvelt. Novák idézte Tarlós István atv.hu-nak adott nyilatkozatát, a volt főpolgármester azt mondta,
ő nem támogatná a listás választást, másrészt a Velencei Bizottság állásfoglalásával érvelt: nem szabad egy évvel a választás előtt választási szabályokon módosítani.
“Tarlós István és Karácsony Gergely egyetértenek” – hangoztatta Novák.
Gy. Németh: a kormány zsarolja Budapestet
Gy. Németh Erzsébet, a DK politikusa szerint az a javaslat célja, – ami mögött a Fidesz áll meggyőződése szerint – hogy “Orbán Viktor visszahódítsa Budapestet”. Elmondta, mennyi forrást von el a kormány Budapesttől, de kijelentette: a fővárost nem lehet zsarolni, a “szabadságot elvenni”.