Itthon

Határon túliak kérik Orbánt: támogassa Ukrajna EU-csatlakozását

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Kárpátaljai magyarok nyílt levélben kérik Orbán Viktor miniszterelnököt és Charles Michel ET-elnököt, hogy az EU-csúcson hozzanak pozitív döntést Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről. Az aláírók között Brenzovics László, a KMKSZ vezetője nem szerepel. 

Hirdetés

Charles Michelhez és  Orbán Viktorhoz magyar és angol nyelven írt nyílt levélben kéri az Ukrajnai Magyar Demokratikus Szövetség – “a kárpátaljai magyar nemzeti közösség képviselői” – hogy támogassák az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló tárgyalások megkezdését elindító döntést, amely 2023. december 14–15-re van napirendre tűzve. 

https://www.facebook.com/www.umdsz.info/posts/pfbid02LSD1N6vukXS8YJAPNvyPKo5AsLTAD3q4wbU5xxeS2UETDt9dJyvHfYFDtXWHdj3nl

Azért is fogalmaztak meg a nyílt levelet a miniszterelnöknek és az ET-elnöknek címezve, mert Orbán Viktor a magyar nemzeti érdekekre hivatkozva hivatalosan kérte Charles Michelt, hogy a csütörtökön kezdődő kétnapos EU-csúcson ne tűzzék napirendre Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdését, sem a Kijevnek szánt 50 milliárd eurós támogatásról a döntést. A miniszterelnök szerint Ukrajna “fényévekre” van az EU-csatlakozástól, a “legkorruptabb ország”, és az ügyben hozandó döntést a miniszterelnök a “történelmi” kategóriába sorolta a Le Point-interjújában, mielőtt Macron elnökkel tárgyalt az Élysée-palotában csütörtök este. A hétvégén Buenos Airesben pedig Orbán Viktor Zelenszkijjel folytatott rögtönzött megbeszélést, Ukrajna uniós integrációja volt a téma, az ukrán elnök megfogalmazása szerint őszinte “köntörfalazás nélküli” megbeszélésen. 

A magyar kormány álláspontja szilárdnak és hajlíthatatlannak tűnik, Ukrajnával Orbán Viktor a stratégiai közeledést látja jelenleg megfelelőnek, az EU-tárgyalások megkezdését nem, és az uniós Ukrajna-politika valamennyi eleméről vitát sürget

“Az új törvénytervezet lényegében tükrözi a nemzeti kisebbségek érdekeit” 

A tegnap késő este a Facebookon – magyar és angol nyelven közzétett – levélben az írják az Európai Tanács elnökének és Orbán Viktor miniszterelnöknek: “az elmúlt esztendőben Ukrajna nagy lépéseket tett az Európai Bizottságnak a nemzeti kisebbségek jogairól szóló ajánlásai végrehajtása terén. Az ukrán parlament által elfogadott új törvénytervezet lényegében tükrözi a nemzeti kisebbségek érdekeit, és teljes támogatásunkat élvezi”.

Mint írják, abban bíznak, hogy az “átfogó törvényben elfogadott valamennyi rendelkezés – a kárpátaljai magyarok civil szervezetei által benyújtott valamennyi javaslatot figyelembe véve – beépül az ukrán törvényhozás normatív dokumentumaiba”. Ez egy fontos lépés Ukrajnának a különböző nemzetiségű emberek jogai megerősítése iránti kötelezettségvállalása terén az egész országban és különösképpen Kárpátalján.

“Nyomatékosan felkérjük az EU-tagállamok vezetőit, hogy továbbra is támogassák Ukrajnát az európai integráció útján. A demokrácia és a kisebbségi jogok biztosítása terén tett előrelépés a koppenhágai tagsági kritériumok szerves részét képezi, és úgy véljük, Ukrajna megérdemli, hogy támogassák ez irányú erőfeszítéseit” – írják a nyílt levélben. 

Felhívják a figyelmet, hogy Ukrajna még az Oroszországi Föderáció által 2022. február 24-én megindított teljes körű invázió alatt is folytatja a szükséges reformok végrehajtását, és továbbra is elkötelezett az európai integrációs értékei mellett. 

“Hálásak vagyunk Önöknek, hogy figyelmet szenteltek ennek az ügynek, és várakozással tekintünk egy pozitív döntés elé, amely hozzájárulhat Ukrajna biztosabb jövőjéhez, és az európai közösség megerősítéséhez” – hangsúlyozzák. 

Az aláírók között szerepel Babják Zoltán, Beregszász város polgármestere, Petei Judit, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője, Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, Rezes József, az Ukrán-Magyar Regionális Ifjúságfejlesztéséért Alapítvány elnöke, valamint  Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke. Nincs ugyanakkor ott az aláírók között Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) vezetőjének a neve. 

A parlament szerdán tárgyalja az Ukrajna határozatot – de nem lesz zárószavazás 

Az Országgyűlés szerdán – egy nappal a brüsszeli EU-csúcs előtt – megkezdi a Kocsis Mátéék ( Fidesz ) nevével fémjelzett Ukrajna-határozat általános vitáját  amit le is zárnak, de a zárószavazás nincs már a decemberi üléstervben. 

Ez azért lényeges, mert a javaslat kimondja: Ukrajna nem teljesítette az uniós csatlakozás előfeltételeit, az EU bővítési politikájának objektív, teljesítményen alapuló folyamatnak kell maradnia, és stratégiai vita szükséges az EU Ukrajna-politikájának valamennyi eleméről.

Ami az EU-csúcs miatt fontos, azt is beleírták a javaslatba: 

az Országgyűlés felhívja a Kormányt, hogy a fenti álláspontot képviselje az Európai Tanácsban és az Európai Unió intézményeiben az Ukrajna csatlakozási folyamatával kapcsolatos döntések során.

Azaz, ha egy nappal az Uniós csúcstalálkozó előtt megszavazná a parlament, azzal megkötnék a miniszterelnök kezét. 

Kérdés, hogy a parlamenti vitában – merőben szokatlan módon – kér-e szót a miniszterelnök, hogy a 27-ek tanácskozása előtt az Országgyűlésben is ismertesse álláspontját, amit a Le Pont-interjúban a múlt héten úgy fogalmazott meg: 

„Nyilvánvaló, hogy nem adhatom fel az álláspontomat. Magyarországon a közvélemény több mint kétharmada ellenzi bármilyen tárgyalás megkezdését (Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásáról). A parlament teljesen ellenzi. A magyarok nem szeretnék, hogy ez megtörténjen. Minden tagállam szuverén joga, hogy saját véleményt alkosson”. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek