Arról már beszámoltunk, hogy a magyar kormány számára Brüsszel feloldott közel 1 milliárd eurót, így 2024-ben Orbán Viktorék lehívhatják ezt két részletben, februárban 380 millió eurót, és aztán évvégén a fennmaradó részletet. Ez a RePowerEU, ami lényegében a NextGenerationEU, azaz az uniós helyreállítási pénz előlege.
De újabb 10 milliárd euró feloldása is az asztalon van Brüsszelben, ennek a kerete a kohéziós források lehetnek. December 13-án, azaz még az EU-csúcs előtt értékelheti az Európai Bizottság írásos eljárásban, hogy az úgynevezett horizontális feljogosító feltételeknek – az a igazságügyi reformmal szemben tett brüsszeli elvárásoknak – eleget tesz-e a magyar kormány.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter – aki az uniós forrásokért is felelős -, két hete az InfoRádió Arénában azt mondta: minden a jogállamiság-feltételességi eljárás lezárásól függ, a legkisebb kérdés is a legnagyobb túsza – fogalmazott. “Ezért bízom abban, hogy az igazságszolgáltatási tárgyalások megegyezésre vezetnek, és ezek szabadítják fel a többi, függőben lévő ügyet is”.
„Egyre csökkenő számban kapunk kérdéseket az Európai Bizottságtól, legutóbb kettőt, és igyekszünk gyorsan megválaszolni, abban bízunk, hogy az év vége előtt dönt az Európai Bizottság arról, hogy eleget tettünk a követelményeinek” – jelentette ki Navracsics Tibor az InfoRádióban.
Az is a pénzek brüsszeli feloldásának az irányába mutat, hogy Tuzson Bence igazságügyminiszter arról számolt be az elmúlt napokban, hogy Magyarország az Európai Bizottságnak a magyar igazságügyi reformmal kapcsolatos minden olyan kérésének eleget tett, ami nem okoz a magyaroknak nehézséget. Ezért várják, hogy a neki járó uniós pénzek megérkezzenek.
“Egyidejűség” a brüsszeli döntéseknél?
Elemzők az atv.hu-nak a brüsszeli pénzek és Ukrajna, a közelgő kapcsán azt mondták, a magyar miniszterelnök célja nyilvánvaló: elsődleges magyar érdek az EU-s pénzek hazahozatala. Kiszelly Zoltán szerint “ha a miniszterelnök kiengedi az ukránokat a satuból, már nincs adu ász a kezében”.