Mint beszámoltunk róla, a 46 éves Karsai Dániel az aktív eutanázia lehetőségéért harcol, miután tavaly gyógyíthatatlan betegséggel diagnosztizálták.
Állapota folyamatosan romlik: betegsége előtt magas szinten űzött egy küzdősportot, mára tolókocsiba kényszerült, és mint korábban elmondta, ha nem kap segítséget – megfullad.
Karsai az adásban elmondta, hogy miután túl van a kétnapos strasbourgi tárgyalásán, most bizakodik. Hangsúlyozta, hogy az ő hivatkozási alapja a bíróság előtt az emberi méltóság, annak elvesztése, az önrendelkezési jog, a világnézeti és vallásszabadság. A “másik oldalé” pedig az élethez való jog, amely olyan, mindenek felett álló szentség, amit soha nem lehet elvenni.
Ez egy filozófiai, morális kérdés, jogászként pedig arról kell beszélni, mi az élet, mi a létezés. Élet-e egyáltalán egy olyan élet, amiben szenvedés van? – sorolta az alkotmányjogász, aki úgy érzi, hogy most az élete a nagy nehézségek dacára értelmet nyert.
“Itt vagyok, alkotmányjogi témákról beszélgetek” – fogalmazott. Itt kiemelte, hogy már mindenki számára hallható, hogy a betegsége a beszédét is érinti. Azt mondta, lehet, hogy egy nap eljut oda, hogy már nem tud kommunikálni, “és csak fekszem, bámulok ki a fejemből”. “Akkor azért úgy gondolom, felvethető az, hogy ezt már ne kelljen folytatni” – fogalmazott.
Elmondta, hogy az általa ismert kutatások szerint az ebben a betegségben szenvedők többsége nem a fizikai fájdalom, hanem a teljesen méltatlan élethelyzet miatt döntött úgy, hogy például Svájcban igénybe veszi a méltóságteljes távozás lehetőségét.
Nem megyek külföldre, amíg bűncselekmények számít, hogy a családom segít nekem – válaszolta Karsai arra a kérdésre, hogy utazna-e olyan országba, ahol legális az eutanázia.
Mint mondja, miután ekkora nyilvánosságot kapott az ügye, nem utazna el úgy, hogy közben veszély fenyegesse egy vele tartó családtagját vagy barátját. Mivel széles körben ismerik őt, ezért egy külföldön elvégzett eutanázia igazi “valóságshow” lenne. Az ügyvédje hozzátette, hogy annak az embernek, akinek egy ekkora döntést kell meghoznia, szörnyű dilemma, hogy maga mellett szeretne tudni valakit, vagy inkább itthon tudná biztonságban a szeretteit.
Az eutanázia engedélyezésével összefüggő, esetleges visszaélések miatti félelmeket Karsai Dániel “arctalannak” nevezte.
Példának hozta fel Hollandiát, ahol 20 éve működik ez a gyakorlatban, és a rendelkezésükre álló statisztikák szerint 1 százalék alatt van az olyan esetek száma, ahol apró eljárásjogi szabálysértés van. “Nyilván ebben a kérdésben a nulla a legjobb”, fogalmazott, de mint mondja, a számok azt mutatják, a jogintézmény, az ellenőrző mechanizmusok jól működnek, nincsenek visszaélések. “Ezáltal nem több ember hal meg, hanem több ember értelmetlen szenvedését meg tudjuk oldani” – tette hozzá.
A gyógyíthatatlan, ALS betegséggel küzdő alkotmányjogász, Karsai Dániel korábban arról posztolt, hogy legutóbb a kormánypárt képviselői közül egyedül Kósa Lajos állt szóba vele, aki megígérte neki, hogy leül vele beszélgetni.
Karsai így fogalmazott: “Csak annyit kérek, hogy budapesti akadálymentesített helyszínen találkozzunk és a beszélgetés nyilvános legyen. Biztosíthatom, hogy célom ezúttal is értelmes párbeszéd lefolytatása és még véletlenül sem sárdobálás.”
Az alkotmányjogász az ATV Start műsorában jelentette be, hogy Kósa Lajos szerdán válaszolt neki, és jövő héten kedden délután 1 órakor ülnek le tárgyalni a Parlamentben.
Azt mondta, hogy a fideszes politikus négyszemközt szeretne vele találkozni, ezért még az sem biztos, hogy az alkotmányjogászt elkísérhetik az ügyvédei. Mint mondta: nem tudja, miről beszélgetnének négyszemközt, ami ne tartozna mindenkire, de valószínűleg el fog menni a találkozóra.
Úgy gondolja, az elmúlt időszakban bizonyította, hogy sárdobálásba nem megy bele, senkiről sem mond rosszat.
Hogyha Kósa Lajos teljesen elzárkózna, megpróbálja majd meggyőzni, de attól, hogy más a politikus véleménye, még nem lesz gazember, tette hozzá Karsai.
A férfi azért indított pert strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, hogy méltósággal fejezhesse be az életét. A magyar kormány viszont ellenkérelemben kérte a bíróságot, hogy nyilvánítsa elfogadhatatlannak Karsai eutanáziára vonatkozó kérelmét.