Mint beszámoltunk róla, a parlament már tárgyalja a Mi hazánk javaslatát, ami többek között a fővárosi választási szabályokat is megváltoztatná: listás szavazás útján juttatna képvislőket a fővárosi önkormányzatba.
Az ellenzék szerint a Mi hazánk a Fidesz megrendelésére kezdeményezte a változást. Az első ötletgazda azonban nem a szélsőjobboldali párt, hanem az ősfideszes Fodor Gáőbor volt, aki az Indexen publikált cikkében azt írta,
„Érdemes lenne visszaállítani a több mint 20 éven keresztül működő listás választási rendszert. Ez a megoldás arra is alkalmas lenne, hogy tisztázza a politikai erőviszonyokat”.
Ilyen rendszer korábban már működött: 1994 és 2010 között a Fővárosi Közgyűlés tagjait közvetlenül választották a Budapestiek. Szavaztak a főpolgármesterre, a kerületi polgármesterre, a kerületi egyéni jelöltre, illetve egy pártlistára. Vagyis a közgyűlésbe nem kerültek be automatikusan a kerületi polgármesterek. 2014-ben azután, pár hónappal az akkori önkormányzati választás előtt, a fideszes parlamenti többség átírta a szabályokat. A fővárosi közgyűlésbe automatikusan bekerült a 23 kerület polgármestere.
A választási rendszer akkori módosítása egyértelműen a Fidesznek kedvezett. Ha nem változtattak volna, akkor Tarlós Istvánnak nem lett volna többsége a közgyűlésben. Így viszont lett.
Csakhogy azóta gyökeresen megváltozott a helyzet. Tarlós helyére Karácsony Gergely került, és a kerületi polgármesterek többsége is ellenzéki lett, vagyis a közgyűlést uralja az ellenzék, tehát – vélik sokan – ismét a korábbi listás választási rendszer lenne a Fidesz érdeke.
Az ATV Heti napló megkérdezte Fodor Gábort, miért kezdeményezte a korábbi helyzet visszaállítását.
„Az én kiindulópontom az volt, hogy sem a Fidesz, sem az ellenzék nem foglalkozik stratégiailag Budapesttel. A polgármesterek, akik ott ülnek a képviselőtestületben, nyilván a saját kerületükre figyelnek elsősorban”
– mondta Fodor, hozzátéve, hogy javaslata mellett „elég jó érv, hogy néhány héttel ezelőtt volt egy szakértői konferencia, amit a Republikon Intézet szervezett, és ahol „a Nézőponttól kezdve a Záveczen át, egészen a Political Capitalig mindenki megszólalt, és mindenki azt mondta, hogy ezt meg kellene csinálni.”
A parlementi vitában többen is utaltak arra, hogy Fodor a Fidesz sugallatára írta a vitaindító cikkét.
Fodor szerint ez butaság: „Ezeket általában az összeesküvés elmélet teória részeként kezelem, ezek butaságok. Távol áll tőlem, hogy velem bárki, akár a Fidesz, akár az ellenzék bármit megírasson, én hála istennek olyan helyzetben vagyok, hogy azt írok meg, amit akarok”, mondta a Heti naplónak a politikus.