Hangos zúgással kell együtt élniük azoknak, akik a Samsung akkumulátorgyára mellett laknak Gödön. De már csak napközben, ugyanis a Pest Vármegyei Kormányhivatal egy környezetvédelmi határozattal felfüggeszti a gyár éjszakai működését a határértéket túllépő zajszint miatt, amelyet a gyár hűtőtornya és a régi kazánházak működése okoz.
Több környékbelivel is beszélt az ATV Híradó stábja, és bár a legtöbben nem akartak nyilatkozni, sokan kamerán kívül elmondták, nem sok változást tapasztaltak az elmúlt időszakban a gyár körül. A zajszint szinte ugyanolyan, sőt, sokan arra panaszkodtak, hiába hirdetné meg a házát, senki nem akarná megvenni a gyár miatt.
A Göd-ÉRT Egyesület szerint a zajszint azért nem csökkent érdemben éjszakánként, mert nem a teljes működés állt le. A hűtőtorony és a régi kazánház mellett további körülbelül 80 zajkeltő forrás működik korlátozás nélkül.
Közben, mint kiderült, több súlyos, sőt, halálos baleset is történt az iváncsai akkumulátorgyárban az elmúlt másfél évben. A Fejér Vármegyei Kormányhivatal a 24.hu-nak négy balesetről számolt be, ezekből három volt halálos, a negyedikben pedig 14 ember került veszélybe.
„Nagyon fontos leszögezni, hogy ez a baleset- illetve halálesethullám nem a termelésnek köszönhető elsősorban, hiszen még nincsen termelés, hanem a kivitelezés során történt építőipari tevékenységhez köthető balesetet szenvedtek el a munkavállalók. Az egyébként egészen döbbenetes, hogy erre hivatkozva a hatóság, ami már ugye nincsen, igazából érdemi büntetést vagy szankciót nem rótt ki a kivitelező cégre” – közölte Székely Tamás, a VDSZ elnöke.
A vegyipari dolgozók szakszervezetének elnöke szerint ma Magyarországon a munkabalesetek kivizsgálása és a munkavédelem ellenőrzése romokban hever, ezért következhetnek be az ezekhez hasonló tragikus balesetek.
A három iváncsai haláleset közül csak az egyiknél tudni büntetésről, itt kötelezték a munkáltatót, hogy követelje meg az egyéni védőeszközök használatát, és fizessen be 442 ezer forint munkavédelmi bírságot.
„Az újabb halálesetek megelőzése érdekében azonnal le kell állítani az összes akkumulátorgyár építését Magyarországon, és a lehető legmagasabb munkavédelmi bírsággal kell sújtani a munkások halálában vétkes akkumulátorcégeket” – mondta Szabó Zsolt, Dunaújváros alpolgármestere. A DK ezért törvényjavaslatot nyújt be a munkaügyi ellenőrzések szigorítására.