Itthon

Elszabadultak az indulatok a parlamentben, az eutanáziáról és a jövő évi választásról vitatkoztak a képviselők

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Párt
Hirdetés
Hirdetés

Az eutanázia kérdéséről is beszéltek a képviselők csütörtökön napirend előtt az Országgyűlésben.

Hirdetés

A Momentum határozati javaslatot nyújt be az aktív eutanázia szabályozása érdekében

Bedő Dávid (Momentum) a gyógyíthatatlan, halálos betegségben szenvedő Karsai Dániel alkotmányjogásznak a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán héten kezdődött pere kapcsán beszélt arról: a jogász harca arról szól, hogy minimalizálják a betegek szenvedését, hogy méltóságban, szenvedés nélkül halhassanak meg, azaz az aktív eutanáziáról. A Momentum hisz a döntés szabadságában, az emberi méltóságban és abban, hogy egy ember rendelkezhet saját sorsáról – jelentette ki.

Bedő Dávid közölte, országgyűlési határozati javaslatot nyújtanak be, amely utat engedne az aktív eutanáziára vonatkozó jogszabályok módosításának. A képviselő felszólalása után a Parlament egyik társalgójába hívta a kormánypárti képviselőket, hogy beszélgessenek Karsai Dániellel, aki a plenáris ülést a karzatról hallgatta.

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára megerősítette, hogy a kormány tagjai mélyen együttéreznek minden szenvedővel, de azt vallják, nincs felesleges élet.

Elfogadja, hogy a Momentum szabadságpárti, de a kormány életpárti és az életet védi.

A strasbourgi eljárásban a kormány egyetlen dolgot tehet, bemutatja a magyar jogrendet – mondta. Hozzátette: amennyiben a képviselő úgy érzi, ez az ügy Karsai Dániel harca, akkor a Momentum lépjen egyet hátra.

MSZP: legyen közös ellenzéki lista a fővárosban és a megyékben is

Kunhalmi Ágnes (MSZP) felszólalása elején szolidaritását fejezte ki az életvégi döntések szabályozásának megváltoztatásáért küzdő Karsai Dániel jogásszal, majd kitért a Mi Hazánk által benyújtott, az önkormányzati választási rendszer módosítását célzó törvényjavaslatra is.

Kiemelte, a választás előtt néhány hónappal benyújtott módosító a Fidesz gyávaságát mutatja, mert nem vállalta a fővárosi önkormányzati rendszer átalakításának javaslatát, hanem ezt „szatellitpártjára”, a Mi Hazánkra bízta. A törvényjavaslat indoka, hogy arányosabb választási rendszert kell alkalmazni, ám 2014-ben még nem így látta ezt a Fidesz, akkor is a választás előtt szüntette meg azt a listás választást, amelyet most vissza akar hozni – jegyezte meg.

Hangsúlyozta: a Fidesz rendszerének fenntartásában döntő jelentőségű a választási rendszer jellege, az országgyűlési választásokra is rendkívül aránytalan szisztémát alkottak. De bármilyen szabályozást hoz a Fidesz, az ellenzék keresztül fogja húzni a számítását – jelentette ki. Az MSZP támogatja a közös fővárosi ellenzéki listát, és javasolja a közös megyei listákat is; a felmérések azt mutatják továbbá, hogy együttes fellépéssel az ellenzék az EP-választáson is meg tudná verni a Fideszt – közölte.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára rámutatott: ez a téma nem a kormány, hanem az Országgyűlés hatásköre.

Emlékeztetett azonban: a baloldal éppen azt követelte néhány éve, amit most a Mi Hazánk javaslata tartalmaz, Karácsony Gergely főpolgármester pedig azt állítja, bármilyen választási rendszerben győzni fog. Nehezményezte továbbá Budapest állapotát, amelyet most a közlekedési káosz és a piszkosabb utcák jellemeznek, miközben a főváros nem volt felkészülve a havazásra sem – közölte.

DK: a Fidesz retteg a fővárosi választástól

Arató Gergely (DK) azt mondta, a Fidesz retteg a fővárosi választástól, ezért kezdett a választási rendszer „manipulálásához”. „Ez a koreográfia megmutatta a Mi Hazánk helyét is: itt van az új szolgapárt” – fogalmazott. Várakozásai szerint a Fideszre így is biztos vereség vár a fővárosban, bárhogy is változtatják a választási rendszert. Figyelmeztetett azonban: az új szabályok világossá teszik, hogy közös főpolgármester-jelölthöz közös listára és közös polgármesterjelöltekre is szükség van Budapesten.

Hozzátette: olyan rendszer kellene, amely Budapestet nem ellenségként kezeli azért, mert lakói nem a Fideszre szavaznak, erről is szól a DK árnyékkormányának programja.

Dömötör Csaba felidézte, hogy korábban a Jobbik is hasonlóan dörgedelmes jelzőket kapott, mint jelenleg a Mi Hazánk, most mégis a közös ellenzéki listán indulhat. Emlékeztetett arra is, hogy Karácsony Gergely ötödik éve vezeti Budapestet, mégis igen rövid a kormánytámogatás nélkül megvalósult fővárosi fejlesztések listája – írja az MTI.

Budapest fejlesztése közös érdekünk – hangsúlyozta Dömötör Csaba.  

Rámutatott: az összes állami támogatás 44 százaléka kerül a fővároshoz, melynek iparűzésiadó-bevételei is folyamatosan nőnek. Az utóbbi években számtalan beruházás valósult meg kormányzati támogatásból Budapesten, a Széchenyi 2020 program keretében pedig 1200 milliárd forint támogatást ítéltek meg, amelyből több mint 1000 milliárdot már ki is fizettek – mondta el.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek