Már elkezdte tárgyalni a parlament a Mi Hazánk törvénymódosító javaslatát ma délután, a Kocsis Máté ( Fidesz) kezdeményezte rendkívüli ülésén. A fővárosi listás választásra tett Mi Hazánk-javaslat erősen borzolja a kedélyeket. Egyrészt, mert így a Fővárosi Közgyűlésbe már nem a kerületi polgármesterek, hanem a pártlistákra leadott szavazatok arányában kerülnének képviselők. Másrészt, 7 hónappal a június 9-ei önkormányzati választás előtt nyújtották be.
Azt, hogy a Fidesz támogatja-e a javaslatot, egészen eddig nem derült ki, csak közvetve: hiszen Kocsis Máté kezdeményezte a parlamenti ülésnapot mára, másrészt a fideszes képviselők megszavazták a Mi Hazánk-javaslatok tárgysorozatba vételét, azaz, hogy a plenáris ülésen elkezdődhessen az általános vita.
Karácsony Gergely és az ellenzék a Fideszt sejti a listás fővárosi választási szisztémára tett javaslat mögött.
Répássy Róbert államtitkár nem mondott kormány-álláspontot
Most a parlamenti vitában Répássy Róbert igazságügyi államtitkár nem mondott véleményt a javaslatról – nem élt a lehetősséggel, hogy elmondja a kormányálláspontot.
Gulyás Gergely a Kormányinfón: ő a frakció döntése szerint szavaz
Előtte a Kormányinfón az ATV kérdésére – inkább polgármesterek, vagy listáról bejutott képviselők üljenek a Fővárosi Közgyűlésben? – Gulyás Gergely sem adott egyértelmű választ, kitért a választ, azt mondta, a Fidesz-frakció döntésére vár. A frakcióval fog szavazni – ezt megerősítette akkor is, amikor munkatársunk külön megkérdezte, hogy ha az az elvi álláspontja, hogy nem jó 12 hónapon belül a választásokhoz képest a szabályokat módosítani. A Kormányinfón a kérdésünkre a kancelláriaminiszter emlékeztetett: korábban az ellenzék 2 hónappal a választások előtt módosította a választási törvényt, most pedig egy 7 hónappal korábbi esetleges módosítás miatt ágálnak. Gulyás Gergely közölte: a Fidesz-frakció döntését Kocsis Máté fogja közölni. Azért vették a parlamenti napirendre, mert tárgyalásra érdemesnek gondolják – jelentette ki. Arra, hogy listás rendszerben több fideszes tagja lesz-e a közgyűlésnek, azaz jó a kormánypártoknak a Mi Hazánk javaslata, azzal reagált: ez kizárólag a választóktól függ. Viszont mondott egy érdekes momentumot: a Mi Hazánk javaslata nem zárja ki, hogy polgármester is a listára kerüljön és képviselő legyen a Fővárosi Közgyűlésben.
Novák Előd: “Tarlós István és Karácsony Gergellyel egyetértenek”
Novák Előd (Mi Hazánk ) előterjesztőként a javaslat megszavazása mellett érvelt. A politikus idézte Tarlós István atv.hu-nak adott nyilatkozatát, a volt főpolgármester azt mondta, ő nem támogatná a listás választást, másrészt a Velencei Bizottság állásfoglalásával érvelt: nem szabad egy évvel a választás előtt választási szabályokon módosítani. “Tarlós István és Karácsony Gergellyel egyetértenek” – hangoztatta.
Gy. Németh: a kormány zsarolja Budapestet
Gy. Németh Erzsébet, a DK politikusa szerint az a javaslat célja, – ami mögött a Fidesz áll meggyőződése szerint – hogy “Orbán Viktor visszahódítsa Budapestet”. Elmondta, mennyi forrást von el a kormány Budapesttől, de kijelentette: a fővárost nem lehet zsarolni, a “szabadságot elvenni”.
Molnár Zsolt: tekintsék a parlamenti vitát csak gondolkodásnak
Molnár Zsolt, az MSZP vezérszónoka elfogadhatatlannak és méltatnak nevezte, hogy néhány hónappal a júniusi önkormányzati választás előtt megszavazzanak egy ilyen módosítást. Ő is Taós István atv.hu-nak adott nyilatkozatát idézte – kiemelve a Velencei Bizottság állásfoglalását -, és azt mondta: meg lehet ilyen javaslatot vitatni, “de nem most”, ezért felvetette, hogy a mondani parlamenti vitát tekintsék csak gondolkodásnak.
Toroczkai: “bármi áron”
Torockai László (Mi Hazánk) arról beszélt, hogy a listás javaslatuk az igazságos.
Az az indok, hogy 6 hónappal korábban ne lehessen módosítani a választási szabályokat, azoknak az érve, akiknek füstös szobákban kell egyezkedni. A módosítás a magyar emberek érdeke, akik nem szavaznak a Velencei Bizottságra – mondta.
2014-ben Karácsony Gergely a győztes kompenzációt kifogásolta, a Fővárosi Közgyűlésre vonatkozó szabályok ellen pedig a jelenlegi főpolgármester tiltakozott, és Áder Jánost arra kérte akkor, hogy kérjen alkotmányos normakontrollt az akkor bevezetett mostani rendszert.
Ha már a balliberális oldalról lehullt a lepel, arra várnak, hogy ha becsület a Fideszben, akkor a másik javaslatukat – ami a parlamenti választásokra vonatkozik – támogassák.
Nekünk a Fidesz szavazatokkal kell elérni, hogy “a 0,5 százalékos korrupt rendszere a fővárosban megtörjön” – jelentette ki, hozzátéve: ezt vállalják. Ha Karácsony Gergely lesz ismét a főpolgármester, azt el kell majd fogadni, de a hatalmát Budapest élén ne gyakorolhassa kontrollálhatatlanul – érvelt Toroczkai.
Megjegyezte, hogy “a Fidesz mélyen hallgat”, csak a javaslat ellen tiltakozó Tarlós Istvánt küldték előre.
Csárdi Antal: “szürreális bábszínház”
A Fidesz-KDNP megpróbálja elbábozni ezt a szürreális történetet – mondta az LMP vezérszónoka, emlékeztetve: 2010 óta nem volt arra példa, hogy ellenzéki javaslatot a Fidesz elfogadja a Házbizottság ülésén. A parlament napirendjére meg úgy vették fel a Mi Hazánk javaslatait, hogy nem is volt meg a szokásos eljárás előtte – azaz nem volt tárgysorozatba véve. Ezt ma reggel pótolták – mondta Csárdi Antal, aki a Mi Hazánk javaslatának a tartalmát nem is vizsgálta. Mert az, az arányos listás választás támogatható lenne, hoszen igazságosabb – mondta.
De nem erről, hanem arról szavaznak majd, hogy a Fidesz “elveszítette-e a szavahihetőségének az utolsó morzsáit is” – utalt arra, hogy korábban a Fidesz-frakció is a Velencei Bizottság állásfoglalására utalt.
Meglepetés: nincs fideszes vezérszónok
A parlamenti vita e pontján kiderült: sem a Fidesz, sem a KDNP nem állított vezérszónokot, azaz a kormánypártok nem mondtak véleményt a Mi Hazánk inkriminált javaslatáról. Gy, Németh Erzsébet a meglepetésének adott hangot kétperces felszólalásában, hogy nincs egyetlen fideszes “tótumfaktum” sem, aki megszólalna. Aztán a tetemben ülő Nacsa Lőrincet biztatta felszólalásra.
Nacsa Lőrinc: “akár tudjuk támogatni”
Már a vitában, ezt követően Nacsa Lőrinc ( KDNP) szórt kért és azt mondta: a Mi Hazánk javaslatát
“akár tudjuk, készen állunk támogatni”. Jó, hogy elindult a vita a parlamentben – hangoztatta.
Csárdi Antal (LMP ) üdvözölte, hogy Nacsa Lőrinc egy kétperces felszólalásban “a kormány, a Fidesz és a KDNP” nevében 1 perc 50 másodpercben elmondta, milyen jó, hogy van erről parlenti vita. Időközben Nacsa Lőrinc elhagyta az üléstermet.