“Nem változott a kormány álláspontja, az amit miniszterelnök úr korábban is elmondott, Ukrajna fényévekre van attól, hogy az Európai Uniós tárgyalásokat megkezdhessük” –
nyilatkozta Gulyás Gergely az atv.hunak a mai éves miniszteri bizottsági meghallgatása után, amikor megkérdeztük az Orbán-Charles Michel találkozó kapcsán: támogatni tudja-e a magyar kormány Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak megkezdését, miután Kijev hirtelen módosítja a konfliktusforrás nyelvtörvényt.
Tegnap tárgyalt Orbán Viktorral a Karmelitában a Budapestre érkező Charles Michel, hogy előkészítse a december közepi EU-csúcsot – és hogy legfőképpen Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről és Kijev 50 milliárd eurós uniós támogatásáról konzultáljanak. A találkozóról semmi nem szivárgott ki, Orbán Viktor hasznosnak ítélte a megbeszélést, míg az Európai Tanács elnöke az EU egységét és az ezért tett folyamatos eröfeszítést hangsúlyozta közösségi oldalán.
A miniszter most ezt mondta Ukrajnáról
Az EU-ban tagjelölöltként is azt hallgattuk – de amikor az Észak-balkáni országok csatlakozni vágyó országokat támogattuk – “hogy objektív kritériumoknak kell megfelelni”. Ma az Európai Bizottság által elöterjesztett anyag sem vitatja, hogy Ukrajna ezeknek az objektív kritériumoknak, amelyek a tárgyalások megkezdéséhez szükségesek, nem felel meg – mondta a kérdésünkre a Miniszterelnökséget vezetö miniszter, hangsúlyozva:
“ebből csak egyféle döntés következhet”.
Ursula von der Leyen jelölése is az asztalon volt a Karmelitában?
Az Orbán-Charles Michel budapesti taálkozó kapcsán a Süddeutsche Zeitung elemzésében azt írta: az Ukrajnának nyújtott támogatások folytatására adott igenjének további feltételeként Orbán Viktor állítólag azt is kikötné, hogy az általa nem kedvelt jelenlegi uniós bizottsági elnököt, Ursula von der Leyent a 2024 nyarán esedékes európai parlamenti választások után az Európai Tanács ne jelölje újra erre a tisztségre.
Munkatársunk kérdésére, elképzelhetö-e, hogy Orbán Viktor ilyen feltételt szabott az Európai Tanács elnökének a Karmelitában, a Miniszterelnökséget irányító miniszter azt mondta: “Nem voltam jelen, de szinte kizártnak tartom, hogy ez elhangzott volna”. Gulyás Gergely azt is hozzátette: általánosságban elmondható, hogy a német sajtót és az ott megjelenteket nem szabad úgy kezelni, mint egy szabad ország szabad sajtóját. “A Süddeutsche Zeitung pedig abból is a legmélyebben van” – fogalmazott.
Arról, hogy korábban mit mondott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Ursula von der Leyentöl, valamint Bóka János EU-ügyekért felelös miniszter az ATV kérdésére, itt és itt írtunk.