Itthon

A Mi Hazánk-javaslatot csütörtökön már tárgyalja a Ház: a Fidesz-frakció még nem döntött, de…

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

Nem született döntés a Fidesz-frakcióban a Mi Hazánk javaslatáról, a fővárosi listás választásról. “De vitára alkalmasnak tartják” - közölte a Fidesz-frakció az atv.hu kérdésére, miután csütörtökön már tárgyalja is a parlament, mert Kocsis Máté rendkívüli ülést kezdeményezett. 

Hirdetés

Rendkívüli ülésen tárgyalja meg már csütörtökön a parlament a Mi Hazánk javaslatát arról, hogy tisztán listás választás legyen Budapesten június 9-én az önkormányzati választásokon. A csütörtöki rendkívüli ülést Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető kezdeményezte. Igaz, első körben az Állami Számvevőszék beszámolója miatt – írta meg a hvg.hu

A parlament honlapján szereplő napirendi javaslat szerint ugyanakkor a csütörtöki ülésen már napirendi pont lesz a Mi Hazánk választójogi javaslata, és egy másik Mi Hazánkos törvénymódosítás is, mely a parlamenti választásokon – szintén a listás elv előtérbe kerülésével – a mandátum kiosztás arányain változtatna. 

Az ellenzék, Karácsony Gergely főpolgármester egyértelmüen a Fideszt sejti a Mi Hazánk javaslata mögött, hiszen – mint állítják – a Fidesz és a KDNP járna jól e változtatatásokkal. 

Megkérdeztük a Fidesz-frakciót, nyitottak-e a Mi Hazánk tisztán listás javaslatának a támogatására Budapesten. A Fidesz-frajció sajtóosztálya közölte: “a javaslat tartalmát illetően még nem született döntés a frakcióban, de vitára alkalmasnak tartjuk”.

A DK gyorsan reagált a helyzetre, közös ellenzéki listát szorgalmaz, a részletekről itt olvashatnak!

Tarlós ezt nyilatkozta 

Érdekes, hogy Tarlós István volt főpolgármester az atv.hu kérdésére közölte: “A tisztán listás rendszert a magam részéről nem támogatnám”.

Az önkormányzati rendszerben általában is inkább az egyéni választással szimpatizál, “az pedig egyértelmű, hogy a főpolgármestert és a polgármestert közvetlenül kell választani”. Egy szűk grémium – közgyűlés, testület – által választott városvezetőnek alig van legitimitása szerinte.

Tarlós István felhívta a figyelmet az Európa Tanács alkotmányjogászokból álló testületének az ajánlására, mondván: a Velencei Bizottság nem javasolja, hogy egy évvel a választások előtt változtassanak a választójogi törvényen.

Kérdés tehát szerinte, hogy szabad-e, lehet-e 2024 júniusa, az önkormányzati választások előtt még a szabályokon változtatni.



Mit mond a Mi Hazánk javaslata ? 

A Mi Hazánk  “Az igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében” címmel nyujtotta be javaslatát annak érdekében, hogy a tisztán listás választási rendszert állítsák vissza a fővárosban az önkormányzati választásokra. Szabadi István, a javaslat benyújtója ezt azzal indokolta: a tisztán arányos választási rendszer bevezetésével el lehetne érni, hogy „Budapest valóban a budapestieké lehessen, a város ne váljon politikai zsarolás, önkény és csaták színterévé”.

A javaslat kimondja: a Fővárosi Közgyűlést a jövő június 9-ei önkormányzati választás után már nem a kerületi polgármesterek alkotnák, a képviselőket a listás választási rendszer alapján választanák meg a budapestiek. Fővárosi listát pedig az a párt állíthatna, akinek legalább három kerületben van polgármesterjelöltje, vagy főpolgármester-jelöltet indít.

A Mi Hazánk másik javaslata a parlamenti választást célozza

Toroczkai Lászlóék egy másik törvényjavaslata a parlamenti választások szabályait módosítanák – német mintára úgy: a listára leadott szavazatok aránya alapján osszák ki a parlamenti mandátumokat, az egyéni körzetek megtartásával. Ez is Fidesznek kedvezne.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek