Szombaton megválasztották a Magyar Orvosi Kamara (MOK) új elnökét. Összesen 192-en adtak le érvényes szavazatot, a kamara jelenlegi alelnöke, Álmos Péter ebből összesen 109 szavazatot kapott. A másik jelölt Kozma Gábor volt, akire 83-an szavaztak.
Nemcsak a MOK mögött van nehéz időszak, hanem előtte is, a következő időszakban meg kell őrizniük a tagságukat. Európában az egyik legnagyobb arányban választotta a kamarai tagságot a magyar orvostársadalom, ezt a bizalmat meg kell őrizni. Ehhez a kamarának meg kell újulnia, be kell töltenie a szakmai és társadalmi szerepét. Erről Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara frissen megválasztott elnöke beszélt az ATV Start című műsorában.
Álmos Péter szerint az orvosoknak nagyon fontos az autonómiájuk, és ennek szimbólumát látják a kamarában. Amikor márciusban ez az autonómia sérült és az orvosoknak vissza kellett lépniük a kamarába, egyfajta protestválasztás volt, hogy a legtöbbjük visszalépett a kamarába a kötelező tagság megszüntetése után. Most ez a feladat, hogy az orvosoknak megérje kamarai tagnak lenni – mondta Álmos Péter.
Viszony a kormányhoz és az ellenzékhez
Arra a kérdésre, hogy elődjét, Kincses Gyulát a Gyurcsány-kormányban vállalt szerepe miatt az ellenzékhez kötötték, Álmos Péter azt válaszolta: ez Kincses Gyulának szólt, és valamiért nem jelent meg a nyilvánosságban, hogy a leköszönt kamarai elnök korábban Orbán Viktor tanácsadója és MDF-alapító is volt. Neki magának nem kell ilyesmivel megküzdenie, hiszen soha nem járt még pártrendezvényen. A MOK-ról nem lehet elmondani, hogy az ellenzékhez kötődne, hiszen az orvostársadalom éppolyan heterogén, mint a magyar társadalom – tette hozzá a frissen megválasztott kamarai elnök.
Ami a MOK és a kormány viszonyát illeti, arról Álmos Péter azt mondta: ha egy érdekképviseleti szerv nem kerül konfliktusba a kormánnyal, ott gond van, de nem a konfrontáció a cél. Szakmai munka most is folyik a háttérben a MOK és a kormány között, ezt szeretné felerősíteni a jövőben – tette hozzá.
A kamarára váró lépések közül Álmos Péter kiemelte a digitalizációt. Mint elmondta: a hétvégén született egy olyan kamarai döntés, amely alapján sokkal könnyebb lesz a kamarai tagsággal online konzultálni és döntéseket hozni. Ezen felül készül egy applikáció, amely az orvosokat segíti a szakmai döntéseik meghozatala során. Ezen felül a bérek értéktartásának megőrzését is fontos feladatnak nevezte az új kamarai elnök.
Nagyon sok orvos választja a magánegészségügyet és a külföldi munkavállalást, ez a két terület az, amely elvonja az erőforrásokat az állami egészségügyből – mondta Álmos Péter, hozzátéve: a folyamat eredményeképpen egyre nehezebb az állami egészségügyben dolgozni, hiszen ugyanannyi beteget kevesebb orvosnak kell ellátnia.
A jövőkép hiánya a legnagyobb probléma
Az új kamarai elnök szerint bár a MOK az orvosokat képviseli, de csapatban dolgoznak és az egészségügy akkor működik jól, ha a szakdolgozók bére is rendben van. Szerinte a kormánnyal tárgyalni kell, de eljöhet egy pont, amikor fel kell mutatni azt, hogy bizonyos munkákat az orvostársadalom már nem tud elvállalni. Sokan nem tudják, hogy ma azért működik az állami egészségügy, mert az orvosok a kötelezőn felül vállalható és elrendelhető munkán felül dolgoznak sokat – évente akár több hónapot is –, és az orvosok nem biztos, hogy ezt fogják biztosítani, ha nem látnak előremutató lépéseket – mondta Álmos Péter, aki szerint ez a kormányzatra hathat kényszerítő erővel.
Álmos Péter szerint általános gond egészségügyben a jövőkép hiánya.
A bíróság kimondta, hogy nem kell nyilvánosságra hozni a Boston Consulting Group tanulmányát, amely a kormányzat számára sorvezetőként szolgál az egészségügy átalakítása során. Ezt a döntést a Kamara tiszteletben tartja, de azt várják a kormányzattól, hogy minden egyes területre vonatkozóan vázolja fel, hogy a következő 2-3 évben hova szeretne eljutni – mondta a kamarai elnök, aki szerint most azt sem lehet tudni, mire számíthat egy fél év múlva egy alapellátó. Példaként említette, hogy Takács Péter államtitkár egy délelőtt a munkahelyi egészségügyi szűrések fontosságáról beszélt, majd délután megvonták ezeket a szűréseket.