Itthon

Drámai statisztika, naponta öt étterem, kávézó zár be Magyarországon

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Párt
Hirdetés
Hirdetés

Minden egyes nap átlagosan öt vendéglátóipari egység zár be Magyarországon, derül ki a KSH statisztikájából. Egy híradónknak nyilatkozó kávé-kereskedő azt mondta, főként a kisebb, biztonságos háttér nélküli családi vállalkozások hagynak fel a tevékenységükkel. A gasztronómiai tanácsadó ugyanakkor úgy látja: az átgondolt, stratégiával rendelkező vállalkozások között alig fordul elő bezárás. Az ATV Híradó riportja. 

Hirdetés

Nagyon sokan fontolgatják az üzletük bezárását – panaszkodott az Híradónk stábjának egy debreceni cukrász. Gara Gyula 1988-ban nyitotta meg cukrászdáját, de elmondása szerint ilyen nehéz helyzetben még nem volt sem ő, sem a szakma. 

Olyan energiaárnövekedés van, amit el sem tudnak képzelni a vendégek, hogy egy ilyen egységben mint a mienk 3 millió ft körüli havi energiadíjat kellene kifizetni, ezt nem lehet kigazdálkodni. 2023-ban sem javult a vendéglátóipar nehéz helyzete, a KSH adatai alapján idén eddig majdnem ezer vendéglátóhely húzta le a rolót, ami minden napra öt üzlet bezárását jelenti. Barabás Csaba három év után zárta be tiszafüredi éttermét. 

Náluk családi okok is szerepet játszottak a döntésben, de a tulajdonos szerint a piac nagyon sokat változott. Dobó Ferenc cége több száz üzletnek szállít kávét és kiegészítőket. 

,,Nagyságrendileg 500 vendéglátóegységgel vagyunk valamilyen kapcsolatban, és nemcsak az elmúlt 6 hónapban, tehát ha ezt kitágítjuk ezt az idősávot az elmúlt 12 hónapra akkor azt lehet mondani hogy a mi becslésünk vagy a mi információnk szerint legalább a 25%-a ezeknek valamilyen bezárási eseményen átesett” 

– fogalmazott Dobó Ferenc. A cégvezető elmondta, idáig a működési költségek növekedése miatt zártak be sokan, mostanában pedig a lakossági fogyasztás visszaesése miatt. A gasztronómiai tanácsadó szerint egy bezárás a legtöbb esetben megelőzhető lenne, ugyanakkor azt elismeri, hogy nagy a különbség Budapest és vidék között. Összességében azt tapasztalja, a prémium helyek közül kevés zár be. A szakember szerint ma már csak a megtervezett vállalkozások élnek túl, az álom nem elég a sikerhez.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek