Nagyon sokan fontolgatják az üzletük bezárását – panaszkodott az Híradónk stábjának egy debreceni cukrász. Gara Gyula 1988-ban nyitotta meg cukrászdáját, de elmondása szerint ilyen nehéz helyzetben még nem volt sem ő, sem a szakma.
Olyan energiaárnövekedés van, amit el sem tudnak képzelni a vendégek, hogy egy ilyen egységben mint a mienk 3 millió ft körüli havi energiadíjat kellene kifizetni, ezt nem lehet kigazdálkodni. 2023-ban sem javult a vendéglátóipar nehéz helyzete, a KSH adatai alapján idén eddig majdnem ezer vendéglátóhely húzta le a rolót, ami minden napra öt üzlet bezárását jelenti. Barabás Csaba három év után zárta be tiszafüredi éttermét.
Náluk családi okok is szerepet játszottak a döntésben, de a tulajdonos szerint a piac nagyon sokat változott. Dobó Ferenc cége több száz üzletnek szállít kávét és kiegészítőket.
,,Nagyságrendileg 500 vendéglátóegységgel vagyunk valamilyen kapcsolatban, és nemcsak az elmúlt 6 hónapban, tehát ha ezt kitágítjuk ezt az idősávot az elmúlt 12 hónapra akkor azt lehet mondani hogy a mi becslésünk vagy a mi információnk szerint legalább a 25%-a ezeknek valamilyen bezárási eseményen átesett”
– fogalmazott Dobó Ferenc. A cégvezető elmondta, idáig a működési költségek növekedése miatt zártak be sokan, mostanában pedig a lakossági fogyasztás visszaesése miatt. A gasztronómiai tanácsadó szerint egy bezárás a legtöbb esetben megelőzhető lenne, ugyanakkor azt elismeri, hogy nagy a különbség Budapest és vidék között. Összességében azt tapasztalja, a prémium helyek közül kevés zár be. A szakember szerint ma már csak a megtervezett vállalkozások élnek túl, az álom nem elég a sikerhez.