Napok óta borzolja a kedélyeket, hogy a Mi Hazánk kedd este olyan javaslatot nyújtott be a parlamentnek “Az igazságosabb és arányosabb önkormányzati választások érdekében” címmel, hogy a tisztán listás választási rendszert állítsák vissza a fővárosban az önkormányzati választásokra. Szabadi István, a javaslat benyújtója ezt azzal indokolta: a tisztán arányos választási rendszer bevezetésével el lehetne érni, hogy „Budapest valóban a budapestieké lehessen, a város ne váljon politikai zsarolás, önkény és csaták színterévé”.
A javaslat kimondja: a Fővárosi Közgyűlést a jövő június 9-ei önkormányzati választás után már nem a kerületi polgármesterek alkotnák, a képviselőket a listás választási rendszer alapján választanák meg a budapestiek. Fővárosi listát pedig az a párt állíthatna, akinek legalább három kerületben van polgármesterjelöltje, vagy főpolgármester-jelöltet indít.
Tarlós véleménye
Megkérdeztük Tarlós Istvánt, aki 2010-2019 között, két ciklusban volt főpolgármester – azaz, a korábbi listás rendszerben és a jelenleg hatályos választási szisztémában is győzött.
“A tisztán listás rendszert a magam részéről nem támogatnám” – jelentette ki munkatársunk kérdésére Tarlós István, hangsúlyozva, hogy a saját személyes véleményét mondja.
A volt főpolgármester azt mondta: az önkormányzati rendszerben általában is inkább az egyéni választással szimpatizál, “az pedig egyértelmű, hogy a főpolgármestert és a polgármestert közvetlenül kell választani”. Egy szűk grémium – közgyűlés, testület – által választott városvezetőnek alig van legitimitása – tette hozzá.
Tarlós István felhívta a figyelmet az Európa Tanács alkotmányjogászokból álló testületének az ajánlására, mondván: a Velencei Bizottság nem javasolja, hogy egy évvel a választások előtt változtassanak a választójogi törvényen.
Kérdés tehát, hogy szabad-e, lehet-e 2024 júniusa, az önkormányzati választások előtt még a szabályokon változtatni – mondta.
Amikor szerdán a Fidesz-frakció álláspontjáról érdeklődtünk, az derült ki: még nem tárgyaltak a kérdésről.
Karácsony: többséget akar a Fidesz a Közgyűlésben
Karácsony Gergely főpolgármester a keddi Mi Hazánkos javaslat hallatán a Facebook oldalán azt posztolta : Alig hét hónappal a választás előtt a Fidesz újra módosítani próbálja a Fővárosi Közgyűlésre vonatkozó választási szabályokat. “Még ahhoz is gyávák, hogy saját nevükben adják be a javaslatot, rábízták azt a félfasiszta testvérpártjukra” – állítja a közösségi oldalán Karácsony Gergely.
“2014-ben eltörölték a listás választást, hogy így csináljanak többséget maguknak, most visszaállítanák a korábbi rendszert, mert abban bíznak, hogy így tudják elvenni az ellenzékét. Most szólok: nem fog menni. A hatalom, amely úgy váltogatja az elveit, mint más az alsógatyáját, nem méltó a budapestiek bizalmára” – fogalmazott a Facebook oldalán.
Fodor Gábor ötlete volt
Fodor Gábor vetette fel októberben az Indexen megjelent cikkében, hogy állítsák vissza a tisztán listás választást a Fővárosi Közgyűlést illetően.
„Érdemes lenne visszaállítani a több mint húsz éven keresztül működő listás választási rendszert. Ez a megoldás arra is alkalmas lenne, hogy tisztázza a politikai erőviszonyokat” – írta Fodor Gábor, hangsúlyozva: “az összetételből fakadóan nem tudja a közgyűlés kitalálni Budapestet, mert más a kerületi nézőpont, és más a fővárosi”. Ha tisztán listás választás lenne Budapesten, akkor megszűnne az a helyzet, hogy a közgyűlésben „a kerületi polgármesterek dominanciája” érvényesül, és ezért a „fővárosi szempontok kevésbé jelennek meg a döntésekben”.
A tisztán listás választás nem újdonság, a rendszerváltás után e szisztéma szerint választották meg a Fővárosi Közgyűlés tagjait. A főpolgármestert 1994-től választjuk közvetlenül.
A Fidesz 2014-ben módosította a választási törvényt, maradt a közvetlen főpolgármester-választás. A 33 fős Közgyűlésnek pedig a 23 kerületi polgármester a tagja, plusz 9 képviselő , a kompenzációs listákról.