A Fidesz 30. kongresszusa előtt beszélgetett Rónai Egon az egyik alapítóval, Deutsch Tamással az Index és az ATV közös podcast műsorában.
Arra a felvetésre, miszerint vannak a Fidesznek olyan kritikusai, akik hasonlatossá teszik a pártot az SZKP, a nagy szovjet párt működéséhez, hiszen a harmincadik Fidesz-kongresszus az már majdnem olyan, mint az SZKP-kongresszusok száma, Deutsch Tamás úgy felelt: véletlenül sem szeretné egy olyan hatalmas birodalom hatalmas pártjához mérni a Fidesz kongresszus-számait, mint amilyen az SZKP volt.
„Ha már feltétlenül egy kommunista pártkongresszus számaihoz mérjük, nem örömünkben és nem azért, mintha valós összehasonlítási alap lenne, akkor mégiscsak az MSZMP-hez kell mérni, és az az igazság, hogy az MSZMP-t e tekintetben is megelőztük, mert soha nem volt az MSZMP-nek harmincadik kongresszusa” – fogalmazott a Fidesz alapítója.
Deutsch Tamás úgy fogalmazott: Hrabal Közép-Európájában élünk, ahol „humorérzék, az irónia és az önirónia nélkül nagyon nehéz az embernek megtalálni a kiegyensúlyozottságot és a harmóniát”.
„Én magam is osztom ezt, bizony a Fideszen belül is szoktuk egymást zrikálni, néha a Fideszben mi is csak nevetünk magunkon” – tette hozzá Deutsch.
„Fel sem merül, hogy más vezetőben gondolkodjunk”
Ezután arról beszélt, hogy „amíg Orbán Viktor ilyen eredménnyel és sikerességgel irányítja ezt a politikai közösséget, addig fel sem merül, hogy más vezetőben gondolkodjunk.”
A Fidesz szombaton tartja tisztújító kongresszusát, ahol Orbán ismét kihívó nélkül indul az elnöki posztért.
Az adásban szóba került a volt miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc is. Deutsch ugyan nem tartja magát politikai elemzőnek, de azokkal a megfejtésekkel egyetért, hogy a Fidesz 2010-es kétharmados győzelméhez nagyban hozzájárult az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése is, az utána lévő folyamatos választási sikerek azonban már inkább a jó kormányzásnak tudhatók be.
A Fidesz európai parlamenti képviselője szerint hiába próbálják egyesek a volt miniszterelnök akkori szavait egyfajta igazságbeszédként eladni utólag, szerinte Gyurcsány Ferenc akkor „egyszer és mindenkorra kiírta magát a magyar demokráciából”.