Itthon

Vidnyánszky most inkább azt tudja elképzelni: nem folytatja

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
SzijjártóLázár Jánoskarácsony gergelyférfi
Hirdetés
Hirdetés

“Nem fölajánlottam a lemondásomat, hanem fölmondtam. Én úgy éreztem, hogy ez egy jel. Itt egy kicsit meg kell torpanni, meg kell állni - mondta a Hír Tv-ben Vidnyánszky Attila, hozzátéve: a két színész felé érezte azt, hogy “mindenképp van felelőssége”. Holnap megy a rendőrség a Nemzetibe és rekonstruálják a helyzetet, amiben a baleset történt. 

Hirdetés

Még nem beszélt a ma a kórházból haza került Szász Júliával, de írt neki smst, és “majd ha ő úgy gondolja, akkor fölhív” – mondta Vidnyánszky Attila a Hír Tv esti műsorában a Napi Aktuálisban, hozzátéve: a másik balesetet szenvedett színésszel, Horváth Lajos Ottóval tudott beszélni, és remélik, hogy csütörtökön őt is hazaengedik a kórházból. 

Ahogy arról az atv.hu is beszámolt, baleset miatt félbeszakadt a Nemzeti Színház Rómeó és Júlia előadása pénteken. A balesetben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó sérült meg, rövid időn belül a mentősök is a helyszínre érkeztek. A színészt és a színésznőt szakszerű ellátásban részesítették, majd kórházba szállították. Arról is beszámoltunk, hogy a művészeket meg is műtötték.

Vidnyánszky Attila – aki időközben lemondott a vezérigazgatói posztjáról, de azt Csák János miniszter nem fogadta el – a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott a rendőrségi nyomozással és a belső vizsgálattal kapcsolatban: “a folyamat elindult, és én is mihamarabb szeretnék pontot tenni az ügy végére, de bármennyi idő kell is hozzá, nem sürgetem”.

Ma este a Hír Tv-ben azt mondta: aznap este, amikor a baleset történt, az igazgatói szobában volt, a monitoron keresztül látta, hogy valami baj van, rohant, fájdalmat és döbbenetet érzett. “Borzalmas volt az az egy óra”, mert nem tudta mekkora a baj, de mint fogalmazott, “az őrző angyalaik velük voltak”, sokkal nagyobb baj is történhetett volna. Azt is tisztázta:  2 méter 84 centiméter magasról estek le a színészek.

Csütörtökön megy a rendőrség a színházba, a színház bizottsága és a világosítók is ott lesznek, és közösen rekonstruálják ugyanazt a helyzetet, mint amikor a baleset történt – hangzott el.

Vidnyánszky Attila a műsorban arról beszélt, nem lesz soha balesetbiztos a szíhnház, ennél az előadásnál vannak sokkal veszélyesebb előadásaik is, “mindent kivédeni nem lehet”.

Ő abban a pillanatban eldöntötte, látva a balesetet szenvedek színészek fájdalmát, hogy neki egy nagy gesztust kell gyakorolnia – osztotta meg, miért mondott le.

Azt is elmondta, a Nemzeti színészei nem okolták, sőt Horváth Lajos Ottó “elnézést kért sokszor”. “Fontos lesz a színészek lelkét ápolni”, és hogy ő ne vádolja magát ebben a történetben, “mert ahelyett, hogy balra fordult volna, egyenesen ment” – árulta el Vidnyánszky a balesethez vezető momentumot. Arra a kérdésre, mennyire gondolta komolyan a lemondását, úgy érzi-e, hogy szerepe volt ebben a balesetben, Vidnyánszky azzal reagált: 

“nem fölajánlottam a lemondásomat, hanem fölmondtam. Én úgy éreztem, hogy ez egy jel. Itt egy kicsit meg kell torpanni, meg kell állni, bizonyos dolgokat újra kell gondolni, a működést, az előadásszámot, és nemcsak nekem, mindenkinek”.

Ha van komoly üzenete a balesetnek, akkor az egész szakma felé van – tette hozzá. Mert elfogadnak alaphelyzeteket, teljesen szabálytalan például a színpad szélén a zenekari árok, ha nincs korlát, több tonna súly van a színészek fölött, pedig súly alá állni nem szabad – sorolta, hozzátéve, hogy 5 méter 70 centiméteres szintkülönbséget tudnak produkálni a színházban, és egyméterszer kétméteres kis lapokon állnak a színészek.

Én semmilyen akcióra, mozgásra nem kényszerítettem soha színészt, “aki csinálja, hószántából csinálja, minden olyan jel, hogy így nem jó, nem így kéne, az korrekciót váltott ki a tendezéseimben” – mondta.

Arra, hogy az irányítása alatt a Nemzeti jól működött, miért gondolja, hogy meg kell hoznia a döntést, hogy leszámol a színházigazgatói karrierrel, Vidnyánszky Attila azt mondta: nem leszámol a karrierrel, “egy kicsikét meg akar állni és újragondolni ezeket a dolgokat”.

Becsületbeli ügynek nevezte ezt, azt mondta: a két színész felé érezte azt, hogy “mindenképp van felelőssége”. Azért “eszi magát”, mert ki lehetett volna korábban is találni úgy a jelenetet, hogy semmilyen formában ne történhessen ez meg.

Meghatározó élménye a kiállás mellette, amiket a neves embereken kívül az “egyszerű emberektől” is kapott. A politikai támadásokról is beszélt, azt mondta, hogy van egy fájdalmas esemény, “és ez fel van használva”, “ez egy mélypont”. Emberi gesztust gyakorolt, és ezt köszönöm – mondta Alföldi Róbert mondatairól.

Arra, hogy végleges-e a lemondása, azzal válaszolt, nagyon sokan kérik, hogy gondolja újra. “Legyünk túl a vizsgálaton, nézzük meg, hogy mi történt alaposan, és aztán majd leülünk gondolkodni, mi legyen tovább” – mondta, hozzátéve: egy széles sávon működő intézmény a színház, ezt nem tudja elengedni egyik pillanatról a másikra. Egy hosszabb átadás, átvétel kell, nincs még egy ilyen színház. “Ezt a kormányt elengedni nagyon nehéz és óvatosan kell, hogy ne legyenek megrázkódtatások”. Arra, el tudja-e képzelni, hogy folytatja, Vidnyánszky Attila azt mondta: most inkább azt tudja elképzelni, hogy nem. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek