Itthon

Vidnyánszky Attila a színházi balesetről: „Úgy érzem, sokan kihasználják most ezt a helyzetet”

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Vidnyánszky Attila a Magyar Nemzetnek nyilatkozott a Nemzeti Színházban történt tragikus balesetről. 

Hirdetés

Ahogy arról az atv.hu is beszámolt, baleset miatt félbeszakadt a Nemzeti Színház előadása pénteken. A balesetben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó sérült meg, rövid időn belül a mentősök is a helyszínre érkeztek. A színészt és a színésznőt szakszerű ellátásban részesítették, majd kórházba szállították. Arról is beszámoltunk, hogy a művészeket megműtötték

Vidnyánszky Attila úgy fogalmazott: örül annak, hogy a belső vizsgálattal párhuzamosan rendőrségi nyomozás is indul a Nemzeti Színházban a minap bekövetkezett tragikus baleset miatt. Az igazgató azt is szívmelengetőnek tartja, hogy mennyien kiállnak mellette ezekben a nehéz időkben. 

Az is kiderült, hogy még a héten visszaépítik a Rómeó és Júlia díszletét, ahonnan a két színész lezuhant. Ennek oka, hogy szükség van a rekonstrukcióra a belső vizsgálathoz, illetve a rendőrségi nyomozáshoz. 

„A folyamat elindult, és én is mihamarabb szeretnék pontot tenni az ügy végére, de bármennyi idő kell is hozzá, nem sürgetem”

– fogalmazott az igazgató a rendőrségi nyomozással és a belső vizsgálattal kapcsolatban. 

Vidnyánszky beszámolt arról is, hogy beszélt a megsérült színészekkel, akik állítása szerint a örülményekhez képest jól vannak, sőt, a héten haza is engedik őket. Hangsúlyozta: a testi felépülés mellett fontosnak tartja, hogy a művészek lelkével is foglalkozzon. Az egész társulat a két sérült mögött van, akiket várnak vissza. A színház több pszichológussal is felvette a kapcsolatot, akik nem csak a két művészt, de az egész társulatot segítik majd a trauma után.

Alakítanak a repertoáron 

Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó fontos szerepeket játszanak más darabokban is, így lesznek olyan előadások, amikben lehetetlen kicserélni a színészeket, egyes produkciókban azonban megoldható ez a feladat. Ettől függetlenül sok előadást le kell mondani a színháznak. 

„Minél hamarabb fel kell újítani az előadásainkat, beugrópróbákat kell csinálni, de nyilvánvaló, hogy mondjuk a Rómeó és Júliában – a Szász Júlia által megformált – Júlia szerepe nagyon komoly művészi teljesítmény. Még mérlegelnem kell, belefogunk-e a helyettesítésbe vagy sem” – nyilatkozta az igazgató, amit a Blikk szemlézett.

Lemondás

Az atv.hu arról is beszámolt, hogy Vidnyánszky Attila elismerve vezérigazgató felelősségét lemondott a Nemzeti Színházban betöltött posztjáról. A lemondás ellenére azonban az igazgató marad a teátrum élén, ugyanis Csák János kulturális és innovációs miniszter közölte, hogy a „színházban történt balesettel kapcsolatos vizsgálat lezárultát követően foglalkozik a kezdeményezéssel”

Vidnyánszky a mostani interjújában megemlítette, hogy a lemondása után rengeteg bátorító üzenetet kapott komoly, a saját szakterületükön belül elvitathatatlanul meghatározó személyiségektől, művészektől és igazgatóktól. Még egy támogatói levelet is kapott, amit a társulat nagy része aláírt. Ezután köszönetet mondott Balázsovics Judit belgyógyász doktornőnek és Markó Csanád rezidensnek, akik a két színész zuhanását követően azonnal felsiettek a színpadra, majd végig segédkeztek.

„Ez az, amire azt mondom, hiszek abban: ilyen emberekből áll össze ez az ország, és az ilyen emberekről kell előadást és filmet csinálni” – tette hozzá Vidnyánszky Attila.

Felelősségvállalási nyilatkozat 

Vidnyánszky elárulta, eddig a Nemzeti Színházban nem volt ilyen, de más helyeken alkalmazzák azt, hogy a színésszel aláíratják, hogy saját felelősségre csinál csak bizonyos mozdulatokat vagy jeleneteket. Hozzátette: átgondolják az egész repertoárt, és nem csak a Rómeó és Júliát, de minden produkciót próbálnak biztonságosabbá tenni.

„Hangsúlyoznám, ezek a színészek a most félresikerült mozdulatsort már százszor megcsinálták, több tucat sikeres előadáson. Ezzel együtt minimalizálni kell a kockázatot, és ezért az egész repertoárunkat átnézzük (…) A színház veszélyes üzem, és százszázalékosan nehéz kizárni az ilyen eseteket” – fogalmazott, és megjegyezte azt is, hogy nem tudott a Rómeó és Júlia díszlete körül felmerült aggályokról. „Hozzám ez nem jutott el. Most kiderült, hogy a színészek között volt olyan, aki a főpróba hetében, tehát még két éve jelezte a műszaknak, hogy van egy rész, amit lehet, hogy alakítani kellene, de a vasfüggöny adottságai miatt ezt nem lehetett megtenni. Hozzám nem jutott el akkor ez az információ. Úgy érzem, sokan kihasználják most ezt a helyzetet, és nemtelen támadást indítottak a színház és a személyem ellen” – fogalmazott.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek