Tucatnyi törvényjavaslatot benyújtott a kormány nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes éjszaka, Kocsis Mátéék szuverenitási törvényjavaslatát azonban nem terjesztették be a parlamentnek ma reggelig. Ez azért is meglepő némiképp, mert Gulyás Gergely a legutóbbi Kormányinfón a keddet valószínűsítette.
A Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető fémjelezte szuverenitási törvénycsomagról – ami alkotmánymódosítást is feltételez – tegnap részletesen írtunk, hogy kedden benyújtják – de mint kiderült, ez nem így lett.
A gazdasági bizottsági miniszteri meghallgatása után megkérdeztük Rogán Antalt arról, hogy a már ismert koncepció szerint a választói akarat tiltott befolyásolása kiegészül egy olyan passzussal, hogy aki választáson indul és külföldi támogatást fogad el, és a büntetési tétel 0-3 éves szabadságvesztés is lehet.
A kabinetminiszter azzal válaszolt: a Btk. módosítás a jogászok dolga, majd ők eldöntik, hogy mi az, amit kellően szigorúnak tartanak vagy elegendő visszatartó erővel bír, és annak megfelelően fogják a konkrét jogi szabályozást elkészíteni. Rogán Antal azt mondta: a jogszabály “legkésőbb a jövő hét elején bekerül a parlament elé”.
Abban semmilyen probléma nincs, hogy büntetőjogi következménye legyen annak, ha valaki pártok érdekében külföldi pénzt használ fel, Magyarországon ezt mindig is tiltották a törvények – mondta a kérdésünkre. “Csak éppenséggel elfelejtettünk hozzá konzekvenciát kapcsolni” – jegyezte meg a miniszter.
Arra a kérdésünkre, hogy számít-e arra, hogy a szuverenitási törvény kiveri a biztosítékot ugyanúgy Brüsszelben, mint a családvédelmi törvény, Rogán Antal azzal válaszolt: nem hiszi, hogy ebből probléma lehet, “ez bárhol a világon így van”. Az Amerikai Egyesült Államokban például nagyon súlyos következményei lennének egy ilyen esetnek – tette hozzá.
A miniszter a bizottsági ülésen a “guruló dollárokkal” ügyével kapcsolatban, a digitális állampolgársági adatkezelés vonatkozásában egy ellenzéki képviselői kérdésre válaszolva közölte: itt inkább az ellenzék felelősségét lehetne megkérdőjelezni, az állam nem szokott visszaélni az állampolgárok által beszolgáltatott adatokkal. Karácsony Gergely 99 Mozgalmának a “kisadományaira” utalt vissza. Az ügyben az OTP feljelentést is tett. A kérdést felvető párbeszédes ellenzéki képviselőnek, Tordai Bencének pedig Rogán Antal azt javasolta: kérdezze meg a DatAdat cégtől (Bajnai Gordonhoz kötik a tulajdonosi kört) miért külföldön tárolják a magyar választói adatokat. A miniszter bejelentette: “ebben az ügyben feljelentést fogunk tenni, ez sem a magyar törvényi szabályozással, sem a GDPR-ral nem fér össze”.
Utóbb a hvg.hu írta meg, hogy a DatAdat erre úgy reagált: nem voltak adatkezelői a magyar választok adatainak, nincs és nem is volt adatbázisuk magyar választókról. Ők minden esetben a GDPR-ral és más nemzeti adatvédelmi szabályokkal összhangban dolgoztak és dolgozták fel ügyfeleik adatait – állították.