Csaknem másfél tucat cég vett részt a számlázási hálózatban, amely mögött valós tevékenységet végző cégek szerepeltek. Műanyag nyílászárók gyártásával és értékesítésével foglalkozó vállalkozások alakítottak ki olyan fiktív vállalkozásokat, amelyek között papíron mozgatva a termékeket a fizetendő áfát eltüntették.
,,A belföldi nyolc magyar céget működtető, további nyolc, egy osztrák és hét szlovák továbbszámlázó céggel egészítették ki és a látszólagos gazdasági eseményekről kiállított fiktív számlákat a saját könyvelésükben úgy tüntették fel mintha a cégek által belföldön megvásárolt termékeket uniós cégeknek értékesítették volna tovább. Ezzel áfalevonási jogot generálva maguknak”
– fogalmazott Híradónknak Kuperczkó Adrien a déldunántúli NAV DEMOTELBOX szóvivője. Az uniós országok között nincs egységes adatbázis, amellyel a hasonló körbeszámlázások hamar kiszűrhetőek lennének. ,,Annyi történik, hogy egyik uniós országban megvásárolja, másik országba átviszi, árnövelések, árejtések, és egyszer csak eltűnik az áru, egyszer csak eltűnik az a cég, amelyik az importot csinálta és keletkezik egy jó nagy adóhiány” – magyarázta Varga László közgazdász. A budapesti és baranyai cégek a gyanú szerint 650 millió forintnyi áfát csaltak el.
,,Az értékesítési láncolat formailag meg is felelhetne az áfa-törvény láncértékesítésre vonatkozó szabályainak, azonban a különböző gazdasági szereplők láncértékesítése során az egyik ponton eltűnik az áfa, tehát nem fizetik be a költségvetésbe, de a visszaigénylésről nem feledkeznek meg” – fogalmazott Híradónknak Meggyes Attila ügyvéd. 17 helyszínen hajtottak végre házkutatást, 10 embert hallgattak ki először, akik közül négyet tartóztatott le a bíróság. A bűnszervezettől összesen másfél milliárd forint értékű vagyont vontak ki a nyomozók, amiből majd fedezik az általuk okozott kárt.