140 ezer forint. Ennyi volt 2022-ben egy tonna búza ára. Most, egy évvel később mindössze 65 ezer forintért tudják eladni a gazdák a kenyérnek valót. Az árzuhanást az okozza, hogy olcsó ukrán gabona áramlik az európai piacra, így hiába jobb minőségű a magyar termék, drágán nem veszik meg a kereskedők.
„Az ukrán búzának nyilván hely kell, és azokra a piacokra szállítják ahova mi is szeretnénk, az olasz német osztrák piacra. oda viszik ami a mi piacunk volt, így most benn marad az 5.6 milliós termésnek nagy része és most kínálati piac alakult ki”
– fogalmazott Híradónknak Lakatos Zoltán, a Magyar Gabona Szövetség elnöke. A gazdák szerint a nyomott árak miatt egyszerűen már nem éri meg kimenni a földekre, mert lassan már ott tartanak, hogy nekik kell fizetniük azért, hogy eladhassák a terméküket. A gazdák egy része ezért úgy döntött, inkább nem folytatja tovább a termelést.
Paczolai Csaba gazdálkodó úgy fogalmazott a Híradónknak: „Sajnos az én esetemben is elmondható hogy a termelés az én esetemben is a nullára jön ki nem keresek semmit, a szerencse az hogy próbálok több lábon állni, van más jellegű vállalkozás is, amiből megélek és tudok profitot csinálni”.
A búzaár csökkenés miatt náhány hónap alatt csaknem 100 forinttal lett olcsóbb a liszt kilója a boltokban. Azonban hiába kerül kevesebbe a liszt, a kenyér még mindig túl drága. Egy pékség vezetője szerint, ha lejjebb vinnék a kenyér árát, úgy járhatnának, mint a gazdák, akik nyereség hiányában csődbe mennek.
,,A mérleg egyik oldalán van a liszt ami csak egy rész az árképzésnél, a másik pedig, ami a másik oldalon van az a rengeteg magas járulék, a magas munkabérek meg az energiaár ami nálunk elég jelentős”
– magyarázta Varga Csaba, a Süti Bt. Hajdúszoboszló tulajdonosa. A pékek szerint egyszerű a matek: ha csökkenne az áram és a gáz ára, akkor olcsóbb lenne a pékárú is.