„A politika harcosai közül kevesen érezték sajátjuknak, ami nem is csoda, hiszen a hajlíthatatlan személyiség és a hajthatatlan erkölcsi meggyőződés a mindennapi közéleti küzdelmekben részt vevők számára sokszor arisztokratikus kívülállásnak látszik”
– ezt írta Karácsony Gergely a Facebook-oldalán, miután a nyilvánossággal is közölték Sólyom László halálhírét.
„Ez a fajta kívülállás viszont megteremtette azt a lehetőséget, hogy politikai törésvonalakat áthidaló módon fejezzék ki részvétüket és ismerjék el Sólyom László munkásságát” – mondta Hont András műsorvezető, amely megállapítással kapcsolatban Karácsony egyet is értett. Úgy látja Karácsony Gergely, hogy az a nemzeti egység, amely az alkotmányos rendünk alapja kellene, hogy legyen, az már nem volt meg, amikor Sólyom László köztársasági elnök volt.
Úgy fogalmazott, hogy elveszett az a hit, hogy “a rendszerváltást jól csináltuk meg”, meg megfelelő következtetést vontunk le belőle. Szerinte sokan úgy gondolták, hogy “az alkotmányos rendszerrel van a baj”.
“Szerintem az egész 3. köztársaság legnagyobb értéke az az alkotmányos kultúra, amit egyébként Sólyom László képviselt a legjobban”
– tette hozzá a főpolgármester. És ami sajnos már nyomokban sincs meg, mondta Karácsony Gergely.
„Valahogy nem sikerült egy olyan köztársaságot teremtenünk az alkotmányos rendünk alapján, ami a hétköznapok köztársasága lett volna a hétköznapi embereknek” – fogalmazott a főpolgármester. Azt gondolja: “iszonyatosan magasan volt az alkotmányos kultúránk szintje, és nagyon alacsony szinten a közszolgáltatások minősége”. Szerinte ezért történhetett meg, hogy az emberek az alkotmányos rendszert hibáztatták mindezért.
„Számomra egy olyan ember volt, aki nagyon határozott, elvi keretek mentén élte az életét”
– ezt már Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter mondta Sólyom Lászlóról. Úgy látja, a pártpolitikában ennek az volt a következménye, hogy a politikai partnerei “esetleg nem látták viszont az elvárásaik teljesülését”. A baloldaliak őt túl jobboldalinak láthatták, míg a jobboldaliak (a Fideszt is beleértve) egy része úgy gondolta, Sólyom László “túl civil”, “nem eléggé akar a Fidesszel együttműködni”, ezért ő inkább középen állt, “a középen állás minden hátrányával” – fejtette ki a miniszter.
Úgy gondolja, azok voltak ott a Sólyom László emlékére rendezett gyertyagyújtáson és azok szóltak meg, “akik ezt egyébként is így gondolták”. A többiek számára “ez nem volt akkora jelentőségű esemény”.
“Egy demokráciában kell, hogy legyenek bírálhatatlan intézmények. Én ilyen bírálhatatlan intézménynek tartom a köztársasági elnöki pozíciót és a bíróságok döntéseit” – jelentette ki Navracsics Tibor hozzátéve, hogy “sajnos nem ez a helyzet Magyarországon.