Itthon

Nagy Márton: Novemberre megállapodás lehet egy 10-15 százalékos minimálbér emelésről

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Reális a 10-15 százalékos minimálbér emelés, október végére-november elejére megállapodás lehet - nyilatkozta Nagy Márton az atv.hu-nak, és az is elmondta: az egységes bérminimumnak időt kell adni, az nem valósul meg “egyik évről a másikra”. A miniszter megerősítette: ‘24-ben 4 százalékos növekedéssel, 2,9 százalékos hiánycéllal számolnak és 6 százalékos inflációval kalkulál a kormány. 

Hirdetés

Arról, hogy Nagy Márton gazdasági gyorsulásról beszélt egy mai Századvég konferencián, beszámoltunk, arról pedig, hogy az atv.hu-nak a miniszter azt nyilatkozta az infláció kapcsán, hogy a Matolcsy György vezette jegybank “egy bicskával farigcsált egy fát”, de  “nem hibázott”, itt írtunk. 

A friss 12,2 százalékos inflációról 

A friss 12,2 százalékos szeptemberi inflációs KSH-adat kapcsán Nagy Márton az atv.hu-nak a Századvég-konferenciáról távozóban úgy nyilatkozott: az látszik, hogy az elkövetkező időszakban az élelmiszerárakkal kell foglalkozni, ezért rendelte el a kormány a kötelező akciózást és a versenyt kell növelni, ezért van az online árfigyelő rendszer. 

Ami pedig az üzemanyag árak alakulását illeti, Nagy Márton a kérdésünkre azt mondta: látszik, hogy “nem kicsit, hanem jelentősen” csökken az üzemanyag, azaz a benzin és a gázolaj ára azt követően, hogy szeptember 26-án egyeztetett a Magyar Ásványolaj Szövetséggel, köztük a Mollal is és együttműködésükről biztosították a kormányt. Holnaptól összességében a benzin 50 forinttal, a gázolaj pedig 21 forinttal lehet olcsóbb. 

A kormánynak oda kell figyelnie arra, hogy a piaci szereplők ne éljenek vissza az árazási erejükkel. “Természetesen mindenki a profitra hajt, ez magától értetődő a piaci szereplőknél”, de a kormánynak oda kell figyelni a piacok mozgására – fogalmazott. 

Az inflációról a miniszter közölte: a terv működik, a célzott kormányzati intézkedések hatékonyak és eredményesek. Így “a szankciós inflációt” már az év vége előtt – várhatóan novemberre egy számjegyűre szorítja le a kormány -, de decemberre teljesen biztosan. Az augusztusi 16,4 százalékhoz képest több mint 4 százalékponttal kedvezőbb a szeptemberi inflációs szint, január óta ez jelenti a legnagyobb dinamikájú visszaesést. 

‘24-ben tartható a 4 százalékos növekedés, és a 2,9 százalékos hiány

2024-et a növekedésnek kell szentelni, a 4 százalékos növekedés tartható lesz jövőre, a hiánycél nem változik, 2,9 százalékos lesz, ahogy a költségvetésben szerepel – jelentette ki az érdeklődésünkre Nagy Márton, aki kiemelte, hogy a költségvetés is 6 százalékos inflációval kalkulál jövőre, ezért 6 százalékos januári nyugdíjemeléssel számol a kormány. 

A növekedés beindításának az előfeltétele a reálbérnövekedés, itt szeptemberben állhatott be fordulat – közölte. 

Fordulat a fogyasztásban?

A fogyasztásban is bekövetkezhet egy fordulat a miniszter szerint – “ha lassabban is” – és egészségesebb szerkezetben növekszik majd a gazdaság. Ebben segíthet az értékelése szerint a novemberi nyugdíjkompenzáció is, amire 190-200 milliárdot biztosít a költségvetés. De a minimálbéremelés is ebbe az irányba hat – jegyezte meg.

Október végén megállapodás jöhet a minimálbérről

Nagy Márton a kérdésünkre megerősítette: úgy tudják a kormányban, hogy 10-15 százalékos minimálbéremelés jöhet. “Ez reális, és október végén-november elején megtörténhet a megállapodás is, jó tárgyalások folynak a munkavállalók és a munkaadók részéről” – mondta a miniszter.

Az egységes minimálbérről Nagy Márton munkatársunknak úgy fogalmazott: ehhez az kell, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum összezáródjon. “Ennek időt kell adni, ez nem egyik évről a másik évre valósul meg, figyelembe kell venni a vállalkozások teherbíróképességét is” – mondta a miniszter az érdeklődésünkre.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek