Le kell-e mondani Matolcsy Györgynek? – kérdeztük ma délelőtt a Századvég konferenciáról távozó gazdaságfejlesztési minisztert, miután Orbán Viktor miniszterelnök már többször is nyomatékosan elmondta, hogy a kormány átvette a jegybanktól az infláció kezelését, mert az MNB bicskája beletört az inflációba és azt “fejszével” sikerült letörni a kormánynak.
Most munkatársunk kérdésére Nagy Márton arra, hogy le kell-e mondani Matolcsy Györgynek az MNB éléről, azzal válaszolt: “azt is mondtuk, hogy a jegybank helyesen elkezdett az infláció ellen küzdeni, és azt is látjuk, hogy az infláció túl nagy falat neki”.
A miniszter emlékeztetett Orbán Viktor miniszterelnök fejszés hasonlatára, és azt mondta: “a jegybank bicskával kezdte farigcsálni a fát, de nem követett el hibát, hiszen alapvetően az infláció ellen harcol”. Ez – mint Nagy Márton a kérdésünkre kifejtette – arról szól, hogy az infláció természete teljesen másképp alakult ki, mint amit a jegybank az eszközeivel kezelni tud. A miniszter a háború okozta a kínálati sokkot, az energiakrízist, a gazdaság túlfűtöttségét és a külkereskedelmi hiány miatt leértékelődött a forint, ezt is az okok közt említette, valamint az ár-profit spirált a vállalatoknál.
Ez egy olyan “hatalmas fává növekedett”, ami ellen már a jegybanknak nincsenek hatékony eszközei – ismételte meg Nagy Márton, hozzátéve: a jegybank ezért egy nagyobb fát kezdtek bicskával farigcsálni. “Ezért kellett ezt a feladatot átvenni a kormánynak. A kormánynak van erős eszköze, és ezt be is bizonyítottuk, hiszen 12,2 százalékos a szeptemberi inflációs adat, ez novemberben 10 százalék alatt lesz – mondta a kérdésünkre.
Arra, hogy akkor Matolcsy Györgynek a véleménye szerint nem kell lemondania, a miniszter azt válaszolta: “a jegybank független, ezt nem szeretné kommentálni. A jegybank azt a célját követi, amit a törvény elmond, ami az árstabilitás megtartása. A jegybank nem hibázott. Arról ők nem tehetnek, hogy az inflációból egy fa növekedett” – ismételte meg Nagy Márton a kérdésünkre válaszolva.
A parlament ma tárgyalja a jegybanktörvény módosítását a hatalmas MNB-veszteség szabályozása miatt, erről a kérdésről itt és itt írtunk részletesen.