A friss 12,2 százalékos szeptemberi inflációs KSH-adat kapcsán Nagy Márton az atv.hu-nak a Századvég-konferenciáról távozóban úgy nyilatkozott: az látszik, hogy az elkövetkező időszakban az élelmiszerárakkal kell foglalkozni, ezért rendelte el a kormány a kötelező akciózást és a versenyt kell növelni, ezért van az online árfigyelő rendszer.
Ami pedig az üzemanyag árak alakulását illeti, Nagy Márton a kérdésünkre azt mondta: látszik, hogy “nem kicsit, hanem jelentősen” csökken az üzemanyag, azaz a benzin és a gázolaj ára azt követően, hogy szeptember 26-án egyeztetett a Magyar Ásványolaj Szövetséggel, köztük a Mollal is és együttműködésükről biztosították a kormányt. Holnaptól összességében a benzin 50 forinttal, a gázolaj pedig 21 forinttal lehet olcsóbb.
A kormánynak oda kell figyelnie arra, hogy a piaci szereplők ne éljenek vissza az árazási erejükkel. “Természetesen mindenki a profitra hajt, ez magától értetődő a piaci szereplőknél”, de a kormánynak oda kell figyelni a piacok mozgására – fogalmazott.
Az inflációról a miniszter közölte: a terv működik, a célzott kormányzati intézkedések hatékonyak és eredményesek. Így “a szankciós inflációt” már az év vége előtt – várhatóan novemberre egy számjegyűre szorítja le a kormány -, de decemberre teljesen biztosan. Az augusztusi 16,4 százalékhoz képest több mint 4 százalékponttal kedvezőbb a szeptemberi inflációs szint, január óta ez jelenti a legnagyobb dinamikájú visszaesést.
A kormány terve működik
A kormány vállalta, hogy a családok védelme érdekében saját eszközöket bevetve letöri és 2023 év végére egy számjegyűre csökkenti az inflációt. A terv működik, a célzott kormányzati intézkedések hatékonyak és eredményesek, így ennek hatására a szankciós inflációt már az év vége előtt, várhatóan novemberre egy számjegyűre szorítja le a kormány.
Ezt támasztják alá a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai is, amelyek szerint már nyolcadik hónapja csökken trendszerűen az infláció mértéke, a kormányzati eszközök pedig már 12,2 százalékra csökkentették a szankciós inflációt 2023 szeptemberében. Ez az augusztusban látott 16,4 százalékhoz képest több mint 4 százalékponttal képvisel kedvezőbb szintet, ráadásul január óta ez jelenti a legnagyobb dinamikájú visszaesést az infláció mértékében – emelte ki a GFM.
Különösen kedvező fordulat azonosítható az élelmiszerárak alakulásában: míg éves alapon a kormány már harmadára – a 2022 decemberében látott 44,8 százalékról 15,2 százalékra – csökkentette a szankciós élelmiszerinfláció mértékét, addig szeptemberben az előző hónaphoz képest az élelmiszerek már olcsóbbá váltak. Mindez annak köszönhető, hogy a kormány az indokolatlan áremeléseket alkalmazó multinacionális kereskedelmi vállalatok megfékezése érdekében bevezette az online árfigyelő rendszert és elrendelte a kötelező árcsökkentő akciókat – hangsúlyozta a GFM.
Az árfigyelő hatékonyságát bizonyítja, hogy indulása óta a megfigyelt 62 termékkategóriából 56 termékkategóriában csökkentek az átlagárak, átlagosan 6,7 százalékkal.
Az üzemanyagok ára ugyanakkor nemzetközi és országspecifikus okok miatt – mint például a szállítás tranzitdíjának megemelése – az előző hónaphoz képest szeptemberben 3,3 százalékkal növekedtek, ami kedvezőtlenül befolyásolja az infláció csökkentésének ütemét – írja az MTI.
A GFM felidézte: az üzemanyagárak moderálása, így a családok és a gazdaság megvédése érdekében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium szeptember 26-án egyeztetett a Magyar Ásványolaj Szövetséggel, köztük a Mollal, amelyen az olajipari szereplők együttműködésükről biztosították a kormányt. A Mol továbbá azt is rögzítette, hogy eltökélt a regionális viszonylatban is versenyképes üzemanyagárak biztosítása mellett.
Megállapítható, hogy az egyeztetés óta az üzemanyagárak kedvező irányba változtak, hiszen az akkor tapasztalt átlagosan 660 forintos benzin és 681 forintos gázolaj árhoz képest október 11-től átlagosan a benzin ára 610 forintra, míg a gázolaj ára 660 forintra mérséklődhet. Ezzel összességben 50 forinttal lehet olcsóbb a benzin és 21 forinttal a gázolaj ára – tájékoztatott a GFM.