Zökkenőmentesen folytatódhat a tanév. A pedagógusok 99 százaléka az új jogállást választotta. Elmaradt tehát a felmondási hullám, amire a baloldal és a szakszervezetek hónapok óta biztatták a tanárokat – mondta Rétvári Bence a Magyar Nemzet-interjúban.
Az előre beharangozott öt-tízezres számnak a töredéke se hagyta el a pályát, összesen 1205 pedagógus, nagyjából egy százalék nyilatkozott úgy, hogy nem lép át az új életpályatörvény hatálya alá
– közölte a Belügyminisztérium államtitkára.
Viszont – mint hozzátette -, szeptember 16-a óta, azaz három hét alatt 460 új pedagógus kezdte meg a tanítást állami iskolában, akik már az új életpályatörvény szerint létesítettek új jogviszonyt. “És ez a szám hétről hétre emelkedik. Köszönjük a 99 százaléknak, hogy nem ült fel a rémhíreknek, és továbbra is az egyik legszebb és legnehezebb hivatást gyakorolja, gyermekeinket neveli” – fogalmazott az interjúban.
A hét elején Horváth Péter, a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar elnöke az InfoRádiónak 1200-as számról nyilatkozott.
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár pedig kedd este közölte: “becsléseik szerint a pedagógusok egy százaléka az, aki nem fogadta el az ajánlatot”, nem írta alá az új életpálya törvényi jogállást.
Számháború a tanárhiányról
Most Rétvári Bence a Magyar Nemzetnek a tanárhiányról folytatott “számháborúról”
azt mondta: a baloldal és a szakszervezetek részéről egyre radikálisabb és irreálisan túlzó számok jelentek meg arról, hogy mennyi pedagógus hiányzik az oktatásból. Tavasszal 16 ezres tanárhiányról beszéltek, nyáron azt mondták, hogy hétezer, a nyár végén azt mondták, hogy húszezer, a tanév kezdetén azt mondták, hogy 34 ezer. Azaz összevissza dobálóznak számokkal, mindig eggyel nagyobbat mondott be valaki.
Arra, hogy vannak-e olyan fiatalok, akik a nyugdíjba vonuló tanárok helyébe léphetnek, az államtitkár közölte: a pedagógus-utánpótlás szempontjából biztató, hogy húsz éve nem vettek fel annyi hallgatót pedagógusképzésre, mint idén. Húsz éve 5007, tíz éve 9070, idén pedig rekordmagas 12 894 hallgató kezdte meg a tanulmányait.
“Se a Medgyessy-kormány alatt, se a Gyurcsány-kormányok alatt, se a Bajnai-kormány alatt nem vettek fel egyik évben sem annyi pedagógushallgatót, mint idén”
– jelentette ki.
Mint korábban beszámoltunk róla, a 16 000 fős hiányt a Pedagógusok Szakszervezete a 2018/19-es tanévre becsülte, ehhez az Országos kompetenciamérés adatbázisait használták. A 2020/21-es tanévre – alapvetően az OKM adatait használva – már 20 000 fős hiányt számoltak. A 34 000 ezres szám pedig nem a pedagógushiány hanem a pedagógushiány plusz a nevelést, oktatást közvetlenül segítők (NOKS) körében kialakult hiány (20 000 + 14 000 = 34 000) – írták a múlt héten a PDSZ Facebook oldalán.
A pedagógusbérekről ezt mondta
A Magyar Nemzet-interjúban a kormány terveiről Rétvári Bence azt mondta: “egy nagy feladatunk van a következő hónapokra: a pedagógusok nagyarányú fizetésemelése”.
Ha végre nem blokkolják tovább az EU-s forrásokat, akkor azonnal 561 ezer forintra emelkedik a pedagógus átlagbér, 2025-re pedig nyolcszázezer forintot fognak keresni átlagosan a pedagógusok
– jelentette ki.
Ő is megismételte azt a kormányzati mondást, hogy ha “a baloldal nem akadályozná a pedagógus béremelést, bizonyára még többen maradnának a pályán vagy választanák ezt a hivatást. Ezzel a nekik kell elszámolni a lelkiismeretük és a pedagógusok felé. Ideje lenne, hogy a baloldal végre tegyen valamit azért, hogy a tanárok megkapják a pénzüket Brüsszeltől” .