„A jegybank hibás intézkedései vezettek oda, hogy a jegybank mintegy kétezer milliárd forintos tőkehiányt halmozott fel” – mondta a többi közt az iparkamara elnöke hétfői Egyenes Beszéd című műsorunkban. Parragh László szerint ezt külföldi befektetőknél kell keresni. A jegybank közleményében reagált. A közlemény szerint a jegybank vesztesége a hazai gazdasági szereplőknél van, illetve, hogy a COVID-járvány előtt az MNB teljesítette az inflációs célt, illetve stabil volt a forint. Az írás végén arra kérik Parragh Lászlót, hogy ami nem a hatásköre, abban ne nyilvánítson véleményt.
Kerestük az iparkamara elnökét is, aki röviden annyit mondott: korábban elmondott mindent, amit a témában szeretett volna.
„A kormány közben 2021-22-ben az inflációt érdemben növelő intézkedéseket hozott” – Matolcsy György nyilvánosan legutóbb szeptember végén az egri közgazdász vándorfórumon kritizálta a kormányt a magas infláció miatt. Orbán Viktor négy nap múlva a Parlamentben reagált.
„Az energia árak, és a brüsszeli szankciók oly mértékben emelték az inflációt Magyarországon, hogy azzal a jegybank nem tud megbirkózni” – fogalmazott korábban a miniszterelnök.
„Azt hiszem, hogy a vita lényege mindenki számára világos. Arról szól, hogy ki vigye el a balhét” – vélekedett a korábbi jegybankelnök. A 24.hu Della című podcast adásában Surányi György azt mondta: testvériesen oszlik meg a felelősség a kormány és a jegybank között.
A híradónknak nyilatkozó közgazdász úgy látja: a jegybank lépéseiből az derül ki, hogy az MNB belátta, hogy a gazdaság mesterséges felpörgetése ártalmas, a kormánytól viszont még ezt nem látja. „A kormány továbbra is a GDP növekedésének fétisben él, és azt próbálja létrehozni, hogy nőjön a GDP, de erre nincs lehetőség, mert nincs meg a szükséges munkaerő és a szükséges gyárkapacitás” – mondta Róna Péter.
A Momentum szerint a jelenlegi helyzetért a kormányzatot terheli nagyobb felelősség.
„Magyarországon nehéz független jegybankról beszélni, amikor az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere a jegybankelnök. Az a stratégia, amit alkalmaztak az elmúlt 10 évben, hogy a forintot elértéktelenítik és így hozzák be a nagyvállalatokat, így teszik vonzóvá a magyar gazdaságot befektetők számára, ez egyértelműen balul sült el” – vélekedett Bedő Dávid országgyűlési képviselő.
Bedő Dávid hozzátette: a gazdaság szempontjából legfontosabb most az lenne, hogy megérkezzenek az EU-pénzek.