A volt bíró az ATV Heti Napló című műsorának adott interjút. Arra a kérdésre, hogy ma Magyarországon jogszolgáltatás vagy igazságszolgáltatás van, úgy válaszolt: szigorúan jogszolgáltatás.
„Sajnos ezt a vitát már jó párszor lefolytattuk ügyfelekkel is, igazságszolgáltatásnak nevezik, de amikor valamikor még a 90-es évek második felében a polgári perből három felvonásban kikerült még az igazság szó is, onnantól fogva milyen igazságszolgáltatásról beszélünk?” – fogalmazott.
Kadlót Erzsébet elmondta, hogy az ítéletek előtt sokszor aludt rosszul. Előfordult, hogy míg családja békésen aludt, ő hajnali 4-kor a konyhában próbálta keresni a nem létező enyhítő körülményeket. Szerinte nem azért mennek a tárgyalóterembe, hogy „jól odacsapjanak”, mint fogalmazott: amelyik bíróban ez merül fel, az alkalmatlan.
Arra a kérdésre, hogy ma lenne-e bíró, határozott nemmel felelt.
„Miért nem? Azért, mert ilyen körülmények között nem lehet tisztességes eljárást folytatni, én így érzem, az az én tisztességemnek nem felel meg” – mondta.
Szerinte egy bíró azért kezdi el a pályát, mert meg van győződve arról, hogy akar, tud tényállást megállapítani, hátteret feltárni, emberek személyi társadalomra való veszélyességét feltárni, és valahol jobbá akarja tenni a világot. De ezt nem lehet úgy csinálni, hogyha egyébként nem tisztelik a munkáját, az ítéleteit, „márpedig eljutottunk odáig, hogy a társadalomban kiváltotta ez az ítéletek tiszteletének hiányát is.”
„Nem kommunikál a jogalkotó a társadalommal, nincsenek felvilágosítva az emberek, ezért aztán – tisztelet a kivételnek – megmaradnak azon a szinten, hogy szigorúbb és szigorúbb büntetések jönnek” – mondta Kadlót Erzsébet.