Itthon

Nem kell Matolcsynak lemondani? Orbán Viktor ma is elmondta: a kormány törte le az inflációt

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Mit üzen Matolcsynak, hogy a miniszterelnök immár másodszorra mondta ki: a jegybank bicskája beletört a magas inflációba, azt a kormány “fejszével” törte le? A kormányban azonban nem szorgalmazzák az MNB elnökének a lemondását. Orbán Viktor ma azt is megjegyezte, magas a fizetése a jegybankároknak.

Hirdetés

“Nem. Ilyet nem mondott a miniszterelnök és nem is jelenti ezt” – mondta a csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, amikor megkérdezték, hogy ha a kormány átvette a jegybank szerepét az infláció letörésében, akkor ez jelenti-e, hogy a kormány elégedetlen Matolcsy György MNB-elnök tevékenységével és a lemondását szorgalmazza.

Orbán Viktor hétfőn a parlamentben megerősítette, hogy a kormány célja, hogy az év végére az infláció mértéke egyszámjegyű, 10 százalék alatti legyen, de azt is kijelentette: 

“Ez újszerű, hiszen inflációs célja nem a kormányoknak szokott lenni, hanem a jegybankoknak. 

Azonban az energiaárak és a brüsszeli szankciók olyan mértékűvé emelték az inflációt Magyarországon, hogy azzal a jegybank nem tud megbirkózni. Ezért a kormány átvette az infláció elleni küzdelem feladatát és felelősségét” – mondta az Országgyűlés szezonnyitó ülésén.

Jegybanki bicska helyett kormányzati “fejszecsattogás”

A Kossuth Rádióban pedig ma, a szokásos péntek reggeli interjújában Orbán Viktor újból kijelentette az infláció letörése kapcsán, hogy egy darabig a hagyományos ösvényen haladtak, “a kormány értelmesen viselkedett”. 

De a jegybanknak beletört a bicskája az inflációba. Az bokor volt, de fává terebélyesedett, “ide fejsze kellett”. “Fejszéje a kormánynak volt, megpróbáltak rendet rakni”, ezért átvették az infláció kezelését és a letörés felelősségét. 

Be kellett avatkozni, sikerrel jártunk, a “fejszecsattogás” meghozta az eredményt. “Szóval, ezt megcsináltuk” – jelentette ki a miniszterelnök.

Orbán Viktor felsorolta azokat a nem hagyományos eszközöket is – köztük az ársapkákat, kötelező bolti akciókat és hogy „sanyargatni kezdték, illetve megfogták a fülét a multiknak” -, amivel a kormány küzdött az infláció letörése érdekében. Év végére egyszámjegyű lesz az infláció, 2024-ben pedig már 4-5 százalékos lehet.

Orbán Viktor ma reggel arra is kitért, hogy magas a jegybánkárok fizetése. Úgy fogalmazott: “Nagy tudás a jegybanki tudás, a legjobban fizetett”.

“Múlt idejű, befejezett tény”

Gulyás Gergely a miniszterelnök hétfői kijelentéséről, hogy a kormány átvette a jegybanktól az infláció kezelésének a felelősségét, és hogy lesz-e ilyen törvénymódosítás is, azt válaszolta: “Ez múlt idejű, befejezett tény”. A jegybank nem tudott megbirkózni azzal a feladatával, hogy gyorsan csökkentse az inflációt, ezért a kormány mindent megtett, hogy év végére egyszámjegyű legyen, és ez novemberre reálisnak is tűnik. “Nem elvette, átvette” a kormány a jegybanki “hatáskört”, de nem vitatják, ha a jegybanknak is vannak az inflációt letörő eszközei – tette hozzá a kancelláriaminiszter. De azt hangsúlyozta: a kormánynak jelentősen hozzájárult a küzdelemhez, és annak köszönhető, ha a korábban kijelölt kormányzati célt az infláció területén teljesíteni tudjuk”.

Mennyi lesz a ‘24-es infláció?

A 2024-es inflációs prognózisa Orbán Viktornak ma reggel az volt – a jegybank előrejelzésére hagyatkozva -, hogy az 4-5, illetve 5-6 százalékos lehet. Gulyás Gergely tegnap a 3,5-6 százalékos inflációt nevezte jövőre reálisnak.

A kancelláriaminiszter némi optimizmussal arról is beszélt: a GDP-hez viszonyított államadósság azért tud majd lefelé menni, mert már 2023-ban is, mert az adósság jelentős része ma már nem devizában áll fenn – körülbelül 25 százaléka van külföldi kézben -, hanem forintban.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek