Az M1 műsorában jelentette be a kormányszóvivő szeptember 14-én, hogy az év végéig meghosszabbítja a kormány a kötelező akciózást.
Az online árfigyelő és a kötelező akciók is hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre inkább csökken Magyarországon az infláció. Az élelmiszerinflációt a decemberi tetőponthoz képest már több mint a felével sikerült csökkenteni. Ezért döntött úgy a kormány, hogy a kötelező akciókat az eredeti, szeptember végi határidőről az év végéig meghosszabbítja – mondta akkor Szentkirályi Alexandra, hozzátéve, hogy működik az online árfigyelő, és a hatóságok is ellenőrzik a boltokat, hogy betartják-e ezeket az akciókat.
Hétfőn a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményben tudatta, hogy a családok védelme és a gazdasági növekedés helyreállítása érdekében a kormány folyamatosan harcol a háború és az elhibázott brüsszeli szankciók káros hatásai ellen. Ezért minden olyan tisztességtelen magatartással szemben fellép, amely kihasználja a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetet.
“Tekintettel arra, hogy a kormány a kötelező akciózással, valamint a július 1-jétől működő online árfigyelő rendszerrel elérte, hogy kíméletlen árverseny alakuljon ki a kiskereskedelemben, a kormány a kötelező akciózás 2023. december 31-ig történő meghosszabbításáról döntött”
– írták most a közleményben.
A kormány 2023. június 1-től vezette be a kötelező akciózást, és augusztustól másfélszeresére emelte annak mértékét, és szélesítette a kötelező akciózásra kijelölt termékek körét. A kötelező akciózás mértékének – 20 termékcsoport esetében- legalább 15 százalékosnak kell lennie. De a kötelező akciózás már érinti azt a 8 termékcsoportot is, ami korábban árstopos volt. Az érintett termékek köre heti rendszerességgel változik, de legalább 2 termékcsoportban kell valamennyi terméket a beszerzési árhoz viszonyítva legalább 15 százalékkal olcsóbban kínálni. Az is szabály még, hogy a volt árstopos termékek ára átmenetileg nem lehet magasabb, mint a beszerzési ár.
Augusztusban 16,4 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, az élelmiszerárak növekedése pedig lelassult, 19,5 százalékkal nőtt átlagosan. Az árstop kivezetése után a cukor például júliusról augusztusra 54,6 százalékkal drágult. A kormány ugyanakkor azt reméli ettől az intézkedéstől, hogy tovább csökken az infláció.