Mint ismert, az Orbán-kormány még 2021 őszén fixálta a 95-ös benzin és a gázolaj árát, méghozzá mindkettőt 480 forintban. Az intézkedés azonban nagyon hamar ellátási zavarokhoz, majd vásárlási korlátozáshoz vezetett. 2022 május végén azonban már csak a magyar rendszámú autók tankolhattak hatósági áron, és a kutakon beszkennelték a forgalmit is a tankoláshoz, azonban a NAV szerint ezen adatok továbbítására, illetve tárolására senki sem kötelezte őket.
A hatósági áras tankolás egészen 2022. december 6-ig tartott, amikoris a kormány többszöri hosszabbítás után végleg kivezette.
Az Átlátszó nemrég közadatigénylésben próbálta meg a NAV-tól megtudni, hogy pontosan mennyi hatósági áras üzemanyag fogyott az árstop idején. Ám a kérdésükre mindössze annyit tudtak válaszolni, hogy
„a kért statisztika nem áll a Nemzeti Adó- és Vámhivatal rendelkezésére”.
A lap szerint ez furcsa, ugyanis a benzinturizmus miatt a kormány tavaly május végétől már csak a magyar rendszámú autóknak engedélyezte a 480-as üzemanyag vásárlását, a külföldieknek így a jóval magasabb piaci árat kellett megfizetniük. És bár a benzinkúton minden magyar autósnak beszkennelték a forgalmi engedélyét, és a NAV-nak elvileg feladata volt ellenőrizni a kormányrendelet szerinti kötelezettségek megtartását.
Amennyiben a NAV az ellenőrzése során a kötelezettségek megsértését állapított volna meg, 6 millió forinttól 15 millió forintig terjedő bírságot szabhatott volna ki. A NAV azonban az Átlátszó kérdésére azt írta, hogy
„a hatósági üzemanyagáras jogszabály a rendszám rögzítésére nem kötelezte az üzemeltetőket, az csupán egy lehetőség volt”.
Az üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjének akkor kellett a forgalmi rendszámról és a hozzá tartozó bizonylatról adatot küldenie a NAV-nak, ha rögzítette ezeket az adatokat. Ehhez kapcsolódó jogsértést a NAV nem tárt fel.