“Reggel kormányülés Budapesten, délután frakcióülés Esztergomban. Nekünk Magyarország az első!” – posztolta Orbán Viktor a Facebook oldalán, miután mától kétnapos kihelyezett frakcióülést tartanak a kormánypártok képviselői Esztergomban a Grand Hotelben – a szokásoknak megfelelően hermetikusan elzárva tanácskoznak.
https://www.facebook.com/orbanviktor/posts/pfbid0XwDc1pfczUrysJKPkuouZKQ8qi9VkpZHzNXHWSBqrB1gBSoRGdbihkpzRJVR7XVsl
A Fidesz a hírek szerint a Grand Hotel Esztergom mellett a szemben lévő Portobello Hotelt is lefoglalta. Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a KDNP frakcióvezetőjével, Simicskó Istvánnal a frakcióülés második napján sajtótájékoztatón szokta ismertetni a tanácskozáson meghozott döntéseket, állásfoglalásokat.
A Fidesz frakcióvezetője nagy horderejű bejelentéseket is szokott tenni ezeken a sajtótájékoztatókon, legutóbb Kocsis Máté helyezte a fókuszba Balatonfüreden, hogy a Fidesz- és a KDNP frakció képviselőinek aggályai vannak a finn és a svéd NATO-csatlakozással kapcsolatban, így azt egyhamar nem szavazzák meg. Bár akkor az ATV kérdésére a Fidesz frakcióvezetője csak “kis esélyt” látott arra, hogy végül nem szavazzák meg.
A csúcsesemény Orbán Viktor beszéde – szigorúan zárt ajtók mögött
A kihelyezett Fidesz-frakcióülések szigorúan zártak. Orbán Viktor miniszterelnök hagyományosan este, a vacsora után mondja el – immár a nyilvános tusnádi beszéde és a Tranzit Fesztivál után, de Kötcséhez hasonlóan csak az övéinek- az aktuális politikai stratégiai helyzetértékelését, illetve a miniszterelnök ilyenkor adja ki az ukázokat is a képviselőknek. Most különösen érzékeny időszak veszi kezdetét, az őszi politikai szezonnyitánnyal ugyanis – ha nem is hivatalosan – de kezdetét veszi a EP- és önkormányzati választási kampány is. Kevesebb mint kilenc hónap múlva, június 9-én Magyarországon ugyanazon a napon lesz a két választás.
Azt, hogy a miniszterelnök a beszédében ezzel akkor is foglalkozni fog, ha ősszel, várhatóan november kongresszust tart a Fidesz, általában valószínűsítik a kormányoldalon; a kihelyezett frakcióülések hangulata más, mint a kötcsei pikniké, a képviselők számára ugyanis a niniszterelnök több esetben valamilyen “cselekvési tervet” is megfogalmazott már az ilyen alkalmakkor.
Kötcsén a miniszterelnök 2034-ig szóló 15 nagy cselekvési tervet ismertetett, ez nyilván bázisa megnyugtatását is szolgálta, hogy a kormány kézben tartja a folyamatokat akkor is, ha a háború rendkívüli helyzetet eredményezett, s ha a Fidesz népszerűsége is csökken.
E hosszú távú tervek konkrét intézkedéseket, akciókat is eredményezhetnek ugyanakkor, különösen az infláció, benzinár terén – a rezsicsökkentés szabályai decemberig nem változnak, viszont a jövő nyári EP-választásokig a kormány új családpolitikai intézkedést jelenthet be. A miniszterelnök a demográfiai konferencián célzott erre a háromgyerekes anyák szja-mentességét megemlítve-, de a városi csok helyett az új otthontánogatási rendszer kereteinek a bemutatására sem kell túl sokat várni, legalábbis a Kormányinfón ez derült ki.
Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető a Facebook-oldalán már megjelölte a nagy célokat: „Háborúpárti brüsszeli vezetés helyett békepárti vezetést akarunk!”, „Meg kell akadályoznunk, hogy az elhibázott szankciókkal gyengítsék az európai gazdaságot!, „Békét kell teremteni Európa határainál és a világ minden gazdasági régiójával együttműködő, sikeres európai gazdaságot kell építeni!”, „Szerintünk nem a genderpropaganda és a migráció erőltetése a brüsszeli vezetés feladata, hanem az európai emberek képviselete!”, „Meg kell védeni a közös határokat és támogatni kell a családokat!”, “A brüsszeli kettős mércét meg kell szüntetni!” – posztolta a frakcióvezető.
A svéd NATO-csatlakozás napirenden – a családvédelmi törvényt is szigorítják?
A családvédelmi törvény szigorítását az őszi ülésszakra ígérte a Fidesz. De már a hét elején azt mondták munkatársunknak: a svéd NATO-csatlakozás biztosan a kihelyezett frakcióülés napirendjén lesz. Kocsis Máté frakcióvezető ugyanakkor a Magyar Nemzetnek meg is erősítette: levetítik Esztergomban a képviselőknek azt a kisfilmet, ami arról szól, hogy Magyarországon 2010 óta hanyatlik a demokrácia. A videó levetítését Gulyás Gergely kancelláriaminiszter vetette fel azzal: ha valóban levetítik a kisfilmet az iskolákban, “akkor csak azt tudom mondani, Svédország mindent megtesz, hogy Magyarország ne ratifikálja a svéd NATO-csatlakozást, hiszen ez egy minden alapot nélkülöző vádaskodás és indokolatlan sértés Magyarországgal szemben”.
Kövér László házelnök pedig a svéd oktatófilm kapcsán azt nyilatkozta a napokban: “nem biztos, hogy ezt nekünk meg kell szavazni”. Így újra kérdésessé vált, hogy a hétfőn kezdődő őszi ülészakban a parlament napirendre tűzi-e Svédország NATO-csatlakozásának a ratifikálását.